FANDOM


Ławeczka w Unii
Ławeczka w unii odc1
Ławeczka w Unii
Nr odcinka 1
Czas trwania 5 min
Data premiery 3 maja 2014
Poprzedni -
Następny "Szkolenia językowe"

Odcinek 1 Ławeczka w Unii - pierwszy odcinek miniserialu Ławeczka w Unii, wyemitowany 3 maja 2014r. w TVP1.

Opis

Fabian Duda, wychodząc ze sklepu, zostaje zaproszony przez Hadziuka, Solejuka i Pietrka na ławeczkę. Panowie mają kilka pytań w sprawie Unii Europejskiej i różnych funduszy i dopłat, które ich zdaniem, zbyt nachalnie są im proponowane. A oni nie rozumieją, jaki ktoś miałby interes w tym, aby drugiemu dać pieniądze.

Ławeczka w unii (2)

Duda, cierpliwie i na przykładach, wyjaśnia im, skąd w ogóle powstała idea utworzenia Unii Europejskiej i finansowego wspierania krajów wolniej rozwijających się. Otóż, jeśli jeden kraj jest bogaty i dużo produkuje, a kraj sąsiedni jest biedny i nie ma za co tej produkcji kupić, to dla obu tych krajów jest to sytuacja niedobra. A gdy w ten biedny kraj się zainwestuje i on sam zacznie coś produkować i sprzedawać, to wówczas oba państwa mogą prowadzić między sobą interesy i w ten sposób dla obu ta inwestycja będzie korzystna.
Wnioski, jakie z tego wywodu wyciąga ławeczka oczywiście odbiegają nieco od sedna przekazu, bowiem ławeczkowiczom najwyraźniej dotacja myli się z darowizną, wobec czego usiłują naciągnąć Fabiana na datek w wysokości 300 zł miesięcznie na rzecz ławeczki. Ostatecznie dochodzą do konkluzji, że oni sami stanowią wzór dla Europy, bowiem między nimi odbywa się właściwy przepływ pieniądza, a co za tym idzie - na ławeczce zawsze panuje spokój i stały rozwój.

Cytaty

  • Solejuk: "Człowiekowi się wydaje, że tylko siedzi i winko popija, a tu okazało się - całej Europie przykład daje! Chłopaki! Ogarnąć się"
    Hadziuk:"Flaszki schować! Europa patrzy i przykład bierze"

Wystąpili

Odcinki Ławeczka w Unii
(1) Ławeczka w Unii(2) Szkolenia językowe(3) Wymiana sąsiedzka(4) Ścieżki rowerowe(5) Instalacje solarne(6) Szkolenia zawodowe, sommelier(7) Sprzęt do wykaszania(8) Targi w Paryżu(9) Karetka(10) Dotacje dla radia i szkolenie

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Więcej z Fandomu

Losowa wiki