FANDOM


Andrzej Więcławski
Wieclawski9
Andrzej Więcławski, seria 9
Znany/znana jako Inżynier
Miejsce zamieszkania przed akcją serialu Radzyń Podlaski[1]
Wilkowyje - 1-2 - stary dom Więcławskich,
od 3 - nowy dom Więcławskich
Stan cywilny żonaty (z Krystyną)
Wykształcenie wyższe (inżynier budownictwa)
Zawód inżynier budowlany, biznesmen (właściciel firmy budowlano-remontowej, od 6 także właściciel apteki), od ostatniego odcinka VIII serii - poseł PPU, od 9 - wiceminister infrastruktury
Rodzina Krystyna - żona, Weronika - córka, Kao - zięć, Zosia - wnuczka, Jola - krewna żony
Pierwszy odcinek
Spadek (odc. 1)
Ostatni odcinek
Cuda, cuda ogłaszają (odc. 130)
Zobacz album postaci
Więcławski

Andrzej Więcławski (Grzegorz Wons) - pierwszoplanowa postać serialu Ranczo i drugoplanowa filmu Ranczo Wilkowyje, biznesmen, inżynier budownictwa, właściciel firmy budowlano-remontowej. Mąż Krystyny Więcławskiej - sklepowej, ma córkę Weronikę i wnuczkę Zosię.

Więcławskiego poznajemy jako człowieka oddanego zarówno Księdzu, jak Wójtowi. Boi się sprzeciwić któremukolwiek z nich. Dopóki wójtem jest Paweł Kozioł, Więcławski wygrywa wszystkie przetargi w gminie, gdyż jest z nim w zmowie. Odkąd Lucy obejmuje urząd, pod presją z jej strony Andrzej zmienia się w uczciwego biznesmena.

Przed akcją serialu

Więcławski urodził się w Radzyniu. Studiował budownictwo, najprawdopodobniej na politechnice w Lublinie. Ukończył studia z tytułem inżyniera. Nie wiadomo dokładnie kiedy założył swoją firmę budowlaną i przez jak długi czas był w korupcyjnej zmowie z wójtem. W Wilkowyjach pojawił się jako osoba dorosła i początkowo chciał od razu uciekać z powrotem do miasta[2].

Kilka lat przed rozpoczęciem akcji serialu[3] córka Więcławskiego bardzo ciężko zachorowała, a sam Więcławski ślubował w kościele, że jeżeli córka wyzdrowieje, to on wyremontuje kapliczki w okolicy. Zawsze kiedy myślał, że już skończył, Ksiądz wskazywał mu kilka nowych do wyremontowania - ten stan rzeczy trwał do V serii serialu, kiedy to Lucy dowiaduje się o funduszu unijnym na konserwację lokalnych pomników historii.

Seria 1

Na zlecenie Wójta prowadzi u Lucy remont dworku za niską cenę, po to by zamontować pod dachem głośnik. Za sprawą Więcławskiego i Wójta w nocy z głośnika wydobywają się przeraźliwe dźwięki. Po nieudanej akcji budowlaniec przerywa remont. Wznawia go dopiero gdy Ksiądz podsuwa mu pomysł jak wyciągnąć pieniądze od Wójta, by dokończyć renowację dworku.

Seria 2

Gdy okazuje się, że Czerepach przed odejściem z pracy zostawił w Urzędzie wielki bałagan, Więcławski na prośbę Wójta, wstawia się "niby" za byłym sekretarzem, by ten powrócił do pracy. Przeprasza Czerepacha w imieniu Wójta za wszystkie jego złośliwości względem Arka. Po wyborach jak każdy przykładny "człowiek Wójta" przynosi Koziołowi prezenty z zagranicy: szkocką whisky oraz cygara kubańskie. Gdy Wójtowa wygania ich z domu,przenoszą świętowanie wygranych wyborów do Gospody. Wójt, widząc zupełny brak kultury u klientów knajpy, postanawia założyć placówkę kulturalną - Country Club. Zleca Więcławskiemu remont budynku. Budowlaniec zatrudnia ludzi z "pośredniaka", m.in. Pietrka, który donosi swoim kolegom o zmianach wprowadzanych do gospody. Okazuje się jednak, że plan Wójta nie wypala.

Więcławski razem z żoną postanawiają rozwieść się, by uchronić majątek rodzinny przed fiskusem. Żona podejrzewa go o romans z Wioletką, którą na jej oczach zaprasza do samochodu. Andrzej został zmuszony do złożenia przysięgi w kościele o dochowaniu wierności swojej żonie. Później okazuje się, że to Więcławska flirtuje, z policjantem. Więcławski przyłapuje ich całujących się w sklepie. Tym samym małżonkowie wybaczają sobie i żyją już w zgodzie.

Więcławski zostaje wcielony do komisji w konkursie na nowego sekretarza gminy, którym w końcu zostaje Fabian Duda. Dostaje nowe zlecenie - remont biblioteki gminnej pod Uniwersytet Ludowy. Zatrudnia trójkę mężczyzn z "pośredniaka", którzy w końcu rezygnują z pracy po interwencji Lucy. Pietrek po przyjeździe z Londynu sam remontuje budynek.

Seria 3

Po tym, jak doszczętnie spłonął Country Club, i po początkowych komplikacjach Wójt podejmuje decyzję o odbudowie knajpy, Więcławski oczywiście zostaje wykonawcą zlecenia. Ma jednak problem ze znalezieniem robotników budowlanych, gdyż wszyscy najlepsi wyjechali za granicę, a ci co zostali, nie przykładają się do pracy. Z pomocą przychodzi policjant Stasiek, który namawia czwórkę bywalców przysklepowej ławeczki do pracy "w czynie społecznym" na rzecz odbudowy restauracji.

Więcławski dowiaduje się, że jego córka Weronika jest w ciąży z Chińczykiem Kao. Postanawia wraz z żoną ukryć jakoś ciążę latorośli. Jednak z tych prób nic nie wychodzi. W ostatnim odcinku zostaje dziadkiem - ma wnuczkę, Zosię.

Gdy gmina dostaje zapomogę unijną w wysokości 15 mln euro na różne inwestycje, Wójt ma kłopot - z jednej strony chce na tych inwestycjach, jak zawsze, ugrać coś dla siebie, z drugiej strony zaś jest świadomy, że zlecając wszystkie prace jednemu wykonawcy - Więcławskiemu - naraża się na podejrzenia ze strony władz. Biznesmen podsuwa wójtowi pomysł, żeby założyć firmę-słup, która wygrywałaby przetargi na przemian z firmą Więcławskiego, a jej podstawionym właścicielem byłby Patryk Pietrek.

Seria 4

Od czwartego sezonu Więcławski występuje zauważalnie rzadziej. W tej serii jego rola ogranicza się do epizodów, m.in. wynagradza Pietrka za to, że zgodził się być prezesem fikcyjnej firmy budowlanej, przeżywa ślub córki Weroniki z Kao, a także bierze czynny udział w obronie wsi przeciwko mafii.

Seria 5

Odkąd Paweł Kozioł stracił posadę wójta, Więcławski nie ma łatwego życia. Wszyscy, na czele z nową wójt, doskonale pamiętają jego korupcyjne układy z poprzednią władzą - niechęć Lucy doprowadza do tego, że Więcławski od początku jej kadencji nie wygrywa ani jednego przetargu. Załamany brakiem zleceń, przysiada się nawet do przysklepowej ławeczki, szukając pocieszenia przy puszce piwa - jednak gdy widzi to jego żona, robi mu awanturę.

Dostaje jedno zlecenie prywatne, od byłego wójta - choć nie ma zbytniej chęci współpracować z dawnym "wspólnikiem", jednak godzi się na wyremontowanie budynku pod pierwszą aptekę w Wilkowyjach - pomysł biznesowy Kozioła.

Przetargi zaczyna wygrywać dopiero, gdy składa uroczystą przysięgę w kościele, że nigdy nie da łapówki. Po pierwszym wygranym przetargu z wdzięczności chce dać Lucy w prezencie perfumy, jednak ta stanowczo odmawia, gdyż dla niej nawet taka forma podziękowania jest rodzajem łapówki. Pani wójt każe mu w zamian zorganizować mecz koszykówki z udziałem wilkowyjskich chłopów. Więcławski z trudem namawia mężczyzn do wzięcia udziału w meczu, przekonuje ich dopiero obiecana nagroda dla zwycięzcy - skrzynka Mamrota, która zresztą była pomysłem Więcławskiego.

Seria 6

Więcławski pomaga Lucy w zwalczaniu bezrobocia w Wilkowyjach. Przychodzi na spotkania z bezrobotnymi kobietami i próbuje pomóc. Bezrobotne zakładają spółdzielnię, w której Więcławski zostaje prezesem. Kiedy Polakowski rzuca pracę u Kozioła, Kusy obmyśla plan, gdzie zadaniem Więcławskiego jest zbudowanie nowej apteki w Wilkowyjach.

Więcławska z uwagi na swój stan zdrowia chce wyjechać z mężem na urlop. Więcławski początkowo niechętnie podchodzi do pomysłu żony, lecz w końcu zgadza się jechać z żoną do Hiszpanii, lecz obmyśla plan, w który angażuje Hadziukową, aby ta przekonała Więcławską, by zamiast niego zabrała ze sobą właśnie Celinę.

Seria 7

Do firmy budowlanej Więcławskiego, z powodu kryzysu finansowego w rodzinie, postanawia wrócić Pietrek. Za namową żony biznesmen zgadza się przyjąć swojego dawnego pomocnika. Szybko jednak okazuje się, że Patryk wyszedł z wprawy - już podczas pierwszej roboty zmęczenie daje mu znać o sobie i składa wypowiedzenie.

Po aresztowaniu Lucy Więcławski staje się jednym z celów prokuratury. Będąc już w prokuraturze odmawia zeznawania w sprawie Lucy, dodając, że Lucy Wilska jest uczciwym człowiekiem. Po powrocie do domu zastaje puste mieszkanie. Jak się później okazuje, Więcławska ukryła się u Hadziukowej z całym dobytkiem.

Seria 8

Odpowiedzialny jest za stronę techniczną wilkowyjskiej atrakcji - Tramwaj konny.

Klaudia zauważa, że małżeństwo Więcławskich najwyraźniej się wypaliło. O swoich spostrzeżeniach mówi Krystynie, usilnie namawiając ją do rozpoczęcia wspólnie z mężem terapii. Więcławska nakłania męża, aby wziął udział w tym przedsięwzięciu, a gdy ten się opiera, najpierw próbuje wymóc na nim zgodę krzykiem, a gdy to nie działa – łzami. Więcławski zgadza się pójść na terapię. Nazajutrz małżonkowie spotykają się z Klaudią na zapleczu sklepu, bowiem Więcławski uznał, że to będzie najodpowiedniejsze miejsce. Klaudia tłumaczy mu różnice między psychiką kobiety i mężczyzny, a następnie pisze wytyczne na kartce i każe wieczorem punkt po punkcie je wypełnić. Więcławski wieczorem ściśle wypełnia przygotowane przez Klaudię wytyczne. Wszystko zapowiada się świetnie – po szampanie Więcławski prosi żonę do tańca, ta zrzuca z ramion peniuar, aby prezentować się bardziej seksownie… Niestety peniuar ów ląduje wprost na jednej z palących się świec, które Andrzej poustawiał nawet na krzesłach. I tak, zamiast płomieni uczuć, Więcławscy muszą gasić sypialnię. Okazuje się jednak, że mimo tej małej niedogodności, wzbudzona wcześniej namiętność nie zgasła i randka małżonków ostatecznie ma finał tam, gdzie powinna. Nazajutrz Więcławscy zachowują się jak para zakochanych nastolatków.

Więcławski dostaje od Senatora propozycję kandydowania do sejmu. Po namyśle i rozmowie z żoną przyjmuje propozycję Kozioła. Razem z innymi kandydatami oczekuje na wynik wyborów i kiedy PPU odnosi w wyborach duży sukces Więcławski dostaje od Pawła Kozioła propozycję objęcia stanowiska w "budowlance".

Razem z innymi mieszkańcami wsi, przychodzi pod dworek, gdzie prosi Lucy, aby nie opuszczała kraju.

Seria 9

Ranczo Wilkowyje

731px-RanczoWilkowyje7

Na planie filmowym

Więcławski ma problem - do urzędu gminy wkracza kontrola z Izby Obrachunkowej w osobie Czerepacha, a dawny sekretarz uwziął się, by skompromitować Wójta i żadna łapówka nie wchodzi w grę. A jak wiadomo, Więcławski miał tajny układ z Wójtem i w najgorszym razie obaj mogą trafić za kratki. Kozioł zaprowadza biznesmena do lasu i przedstawia mu swój zbrodniczy plan - zabić Czerepacha poprzez przejechanie starym polonezem. Więcławski miałby za zadanie zadzwonić do kontrolera i donieść mu, że ukrył w lesie dokumenty obciążające zarządce gminy. Jednak ten nie chce mieć udziału w morderstwie i potajemnie donosi Księdzu o tych zamiarach. Proboszcz przybywa na miejsce i swoją obecnością udaremnia zabójczy plan, przez co Wójt wścieka się na nich obu i chce ich w zamian przejechać polonezem. Więcławski z Księdzem ledwo uciekają spod kół, a chwilę później ratują niedoszłego mordercę przed utopieniem się w bagnie.

Cytaty

 • "Kusy, gadaj gdzie betoniara, bo jak cię pieprzne, to się w kartoflach obudzisz!"
 • "O cholerka, taką w nocy zobaczyć to i zawału można dostać." - o Klaudii do wójta
 • "Takie nogi wozić autobusem to jest wykroczenie drogowe." - o Wioletce
 • Weronika:"Jestem w ciąży."
  Więcławski:"W czym?"
 • "Ja zawsze mówiłem, że pan doktor może i nie wygląda, ale mądry człowiek jest." - do Wezóła
 • "W głowie się nie mieści, żeby łapówki nie chciał. Przecież człowiek nie może tak zmienić się nagle... na niekorzyść!" - o Czerepachu (Ranczo Wilkowyje)

Cytaty o Więcławskim

 • "Serce? Taki biznesmen to serce w banku pod pierwszy kredyt zastawia i po odbiór się nie zgłasza." - Kusy
 • "Nie dziwne, że dochód narodowy nie rośnie, jak przedsiębiorcy tępi jak obuch od siekiery!" - Wójt (Ranczo Wilkowyje)

Samochody Więcławskiego

 • Citroen Jumper
 • Żuk A111
 • Volvo V40
 • VW Transporter Pick-up T4
 • Toyota RAV4
 • Fiat Ducato III

Ciekawostki

 • Znany jest numer telefonu (503 405 567) do firmy Więcławskiego, który widnieje na jego pomarańczowym Volkswagenie.
 • Ma pistolet Vis niemieckiej produkcji.
 • Przez pewien czas Więcławski jeździł samochodem na numerach rejestracyjnych zaczynających się od liter LBI, przypisanych do Białej Podlaskiej[4] (większość bohaterów jeździi na radzyńskich rejestracjach LRA).

Zobacz też

Postacie

Inne

Przypisy

 1. odc. 76 Tchnienie Las Vegas
 2. Opowiada o tym Marysi w odc. 76 Tchnienie Las Vegas
 3. wynika to z wypowiedzi Kusego, odc. 3 Ksiądz z inicjatywą
 4. odc. 19 Rozwód z miłości
Postacie
Główne LucyKusyWójtKsiądz
Pierwszoplanowe CzerepachHalinaKlaudiaDudaWitebskiPolicjantWięcławskiWięcławskaWezółWioletkaLodziaKinga
Ławeczkowicze
i ich żony
Jan JapyczStachMichałowaSolejukSolejukowaHadziukHadziukowaPietrekJola
Drugoplanowe WezółowaBabkaDyrektorkaFrancescaMonikaOlaPolakowskiMyćkoWargaczJagnaMarianekSzymekKasiaJędrzejWojtekWeronkaMarek KaratJakub
Duchowni ks. Robertks. Maciejbp Sądecki
Epizodyczne DorotkaJasiekRysioMuniekZbyszekPółkotJerryMroczekBabcia LucyPaulStolarkiewiczBelgijkaZygmuntZbyszkoŁukasz BarańskiGufiZdrapekSchymallaCiotkaWeronika WięcławskaKaoWojewodaGrażynavan der WellPręgaHryćkoWięcekWinieckiBąkIgnaczakBorczukBartkowiakKusibaToniNamRembikJulkaKlugeNotzekMarysiaSkinVitoKurawskiMazurPopieluchMartaBieżunWargaczowaMyćkowaZosiaMatka ZosiProfesorGumkoDzikiMatematykBiolożkaFizyczkaChemiczkaGeografkaHistorykBacułaZielińskiGabrielskiKowalskiŁukasz (reżyser)LeśnikSzef partiiSekretarz partiiDziennikarzNaczelnyRomanPatrycja ZwinekTomasik
Ranczo Wilkowyje LouisEmanuel
Pozostali Postacie skrajnie epizodyczneZosia Tao Więcławska
Postacie wspominane w RanczuZmarła żona Kusego
Zwierzęta Hot Dog
Postacie - Ranczo Wilkowyje
Główne LucyKusyLouisWójtKsiądzCzerepach
Drugoplanowe DudaHalinaKlaudiaPietrekSolejukSolejukowaStachMichałowaHadziukHadziukowaPolicjantWioletkaWięcławskiWięcławskaWezółWezółowaEmanuel
Epizodyczne WitebskiLodziaDyrektorkaBabkaJasioMuniekHryćkoWięcekBąk