FANDOM


Na tę stronę wskazuje przekierowanie z „Japycz”. Zobacz też: Stanisław Japycz.
Jan Japycz
Jan Japycz1
Jan Japycz
Miejsce zamieszkania Wilkowyje
Stan cywilny kawaler
Wykształcenie brak dokładnych informacji, zawodowe lub średnie[1]
Zawód emeryt
Rodzina Stanisław "Stach" Japycz - brat
Pierwszy odcinek
Spadek (odc. 1)
Ostatni odcinek
Jesienna burza (odc. 21)
Zobacz album postaci

Jan Japycz (Leon Niemczyk) (ur. 1921, zm. 2006) - pierwszoplanowa postać serialu Ranczo, człowiek w podeszłym wieku. Najbardziej doświadczony bywalec Ławeczki. Zna język niemiecki, którego nauczył się za czasów okupacji. Starszy brat Stacha Japycza, z którym w młodości żył w niezgodzie.

Umiera po drugiej serii.

Przed akcją serialu

Jan Japycz całe życie spędził w Wilkowyjach. Był pracownikiem PGR-u lub działaczem partyjnym na tym terenie, nie wiadomo jednak czym konkretnie się zajmował. Podobnie jak brat, należał do PZPR. Z czasów PRL pozostały mu czerwone krawaty[2], jakie niegdyś przysłano mu z Komitetu (partii), gdy Jan obiecał, że podniesie upartyjnienie w pegeerze. Krawaty te rozdaje mieszkańcom wsi, gdy ma miejsce otwarcie Country Clubu. Jest niewątpliwie człowiekiem obytym, w każdym razie zawiązanie krawata nie stanowi dla niego problemu, czego nie można powiedzieć o Hadziuku, czy Solejuku. Mimo ogólnej kultury nie ma jednak prawdopodobnie szczególnego wykształcenia, o czym świadczy wiele jego wypowiedzi, które często opierają się bardziej na domysłach, niż na faktach.

Seria 1

W rozmowach z kolegami z ławeczki wykazuje się największą inteligencją. Doświadczony, zaradny, spokojny. Zawsze znajduje odpowiedź na trudne pytania. Bierze udział w sprzedawaniu psów.

Seria 2

Przyjeżdża jego brat - Stach. W czasie pierwszej od lat rozmowy dochodzi do kłótni. Jan kopiąc w szafę łamie sobie nogę i odtąd porusza się już na wózku inwalidzkim. Walczył wraz z kolegami o obalenie Country Clubu by przywrócić starą knajpę. Bierze środki przeciwbólowe. Popija jednak dalej Mamrota, który w końcu mu zaszkadza i zabiera go pogotowie. Już więcej nie wraca na Ławeczkę. Umiera miedzy drugą a trzecią serią.

Seria 3

W tym sezonie w pierwszym odcinku pokazany jest grób Jana Japycza, a bywalcy ławeczki - przyjaciele i brat modlą się za niego i czczą pijąc mamrota. Po pożarze knajpy koledzy z ławeczki odbudowali restaurację którą nazwali na jego cześć "U Japycza".

Ranczo Wilkowyje

Na początku filmu Proboszcz odprawia mszę w intencji duszy Jana, z okazji pierwszej rocznicy jego śmierci. 

Cytaty

 • "Polak zawsze dla Ameryki głowę tracił"
 • "Widzi pani, jak przepis jest nieżyciowy, to trochę można" - do Lucy na pytanie o spożywanie alkoholu w miejscu gdzie jest zakaz
 • "Policjant, ale w sumie i porządny człowiek" - o Staśku
 • "Polski to najtrudniejszy język świata jest, zaraz po chińskim podobnież"
 • "Na prochy, od tego jest «prochybicja», nie słyszałeś?" - odpowiedź na pytanie Pietrka na co jest moda w USA
 • "U nich pijanego nie uświadczysz, a jak który napity znaczy się narkoman" - o Ameryce
 • "Do tego doszło, że już dalej iść nie może"
 • "Mężczyzna wie co się da, a co się nie da, rozumem do tego dochodzi,a kobiet musi najpierw popróbować, żeby się przekonać"
 • "Bo to nigdy nie wiadomo, co z czego idzie i na co wychodzi."
 • "Wilkowyje nie Paryż"
 • "Szło, szło, aż doszło do tego, że człowiek ma wątrobę, a używać mu jej nie idzie."
 • "Zdarzył się wypadek, że się zbrzuchaciła..." - na widok ciężarnej nastolatki
 • "Wszystko jest dla ludzi, ale nie wszytko dla wszystkich"
 • "Naukowo jest stwierdzone, że jak człowiek ma sklerozę to dopiero wtedy sobie przypomina jak to było w młodości"
 • "Hormonów jeszcze nie wynaleźli, a ludzie kochali się na zabój"
 • "Jak się dało zbójowi władzę, no to mata" - o wójcie

Ciekawostki

 • Jan Japycz jest jedyną postacią, która zmarła podczas trwania akcji serialu.
 • Odtwórca roli Jana Japycza, Leon Niemczyk zmarł 29 listopada 2006 roku, jeszcze w trakcie zdjęć do II serii Rancza[3] i na 4 miesiące przed jej emisją w telewizji.

Zobacz też

Postacie

Inne

Przypisy

 1. za wykształceniem średnim mógłby przemawiać fakt, że Japycz jest obyty w świecie (czego nie można powiedzieć o np. Pietrku czy Solejuku). Warto zauważyć, że brat Jana - Stach ma zdaną maturę. Jednakże żadne precyzyjne informacje o wykształceniu Jana Japycza nie padły.
 2. Odc. 16 - Lokalna rewolucja
 3. zobacz infobox w artykule o serii II
Postacie
Główne LucyKusyWójtKsiądz
Pierwszoplanowe CzerepachHalinaKlaudiaDudaWitebskiPolicjantWięcławskiWięcławskaWezółWioletkaLodziaKinga
Ławeczkowicze
i ich żony
Jan JapyczStachMichałowaSolejukSolejukowaHadziukHadziukowaPietrekJola
Drugoplanowe WezółowaBabkaDyrektorkaFrancescaMonikaOlaPolakowskiMyćkoWargaczJagnaMarianekSzymekKasiaJędrzejWojtekWeronkaMarek KaratJakub
Duchowni ks. Robertks. Maciejbp Sądecki
Epizodyczne DorotkaJasiekRysioMuniekZbyszekPółkotJerryMroczekBabcia LucyPaulStolarkiewiczBelgijkaZygmuntZbyszkoŁukasz BarańskiGufiZdrapekSchymallaCiotkaWeronika WięcławskaKaoWojewodaGrażynavan der WellPręgaHryćkoWięcekWinieckiBąkIgnaczakBorczukBartkowiakKusibaToniNamRembikJulkaKlugeNotzekMarysiaSkinVitoKurawskiMazurPopieluchMartaBieżunWargaczowaMyćkowaZosiaMatka ZosiProfesorGumkoDzikiMatematykBiolożkaFizyczkaChemiczkaGeografkaHistorykBacułaZielińskiGabrielskiKowalskiŁukasz (reżyser)LeśnikSzef partiiSekretarz partiiDziennikarzNaczelnyRomanPatrycja ZwinekTomasik
Ranczo Wilkowyje LouisEmanuel
Pozostali Postacie skrajnie epizodyczneZosia Tao Więcławska
Postacie wspominane w RanczuZmarła żona Kusego
Zwierzęta Hot Dog

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Więcej z Fandomu

Losowa wiki