FANDOM


Kazimiera Solejuk
IMG 20161020 195047
Kazimiera Solejuk jako nauczycielka filozofii, Seria X
Znany/znana jako Solejukowa

Kazia

Miejsce zamieszkania Wilkowyje (1-4 - chałupa Solejuków, od 5 - nowy dom Solejuków)
Stan cywilny mężatka (z Maciejem)
Wykształcenie 1-6 podstawowe,
6-9 - średnie,
od 10 - licencjat z filozofii ogólnej
Zawód gospodyni domowa, od 2 - producentka pierogów, od 4 - współwłaścicielka Wilkowyje Cheese & Pierogi Company, 7-9 - studentka filozofii na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, 10 - Nauczyciel filozofii w gimnazjum w Wilkowyjach
Rodzina Maciej - mąż, dzieci: Marianek, Szymek, Kasia, Rysio, Zbyszek, Muniek, Jan
Pierwszy odcinek
Otrzeźwienie (odc. 4)
Ostatni odcinek
Cuda, cuda ogłaszają (odc. 130)
Zobacz album postaci

Kazimiera Solejuk, Solejukowa (ur. 14 maja 1964[1] w Wilkowyjach[2]) (Katarzyna Żak) - postać pierwszoplanowa serialu Ranczo i drugoplanowa filmu Ranczo Wilkowyje. Żona Macieja Solejuka i matka siedmiorga dzieci: Marianka, Szymka, Kasi, Rysia, Zbyszka, Muńka i Jana.

Solejukowa jest prostą, skromną i uczciwą wiejską kobietą, jednakże bardzo chętną do nauki i inteligentną. W IV serii dowiadujemy się o jej zdolnościach lingwistycznych - płynnie mówi po niemiecku i angielsku, potem uczy się włoskiego, a w serii VII używa też języka francuskiego. Kazimiera znana jest z produkcji najlepszych pierogów w gminie - dlatego też najpierw z pomocą Hadziukowej zakłada firmę, a potem z Celiną i Więcławską wchodzi w spółkę, wnosząc ze sobą znajomość języków obcych oraz swoje popisowe danie.

W serii VI kobieta postanawia uzupełnić braki w wykształceniu - najpierw zdaje maturę, a potem dostaje się na studia licencjackie na uniwersytecie w Lublinie.

Przed akcją serialu

Urodzona w Wilkowyjach Kazimiera, pomimo zdolności lingwistycznych, jako dziecko nie otrzymała dobrego wykształcenia. Pochodziła z rodziny, w której matka była analfabetką. Jako bardzo młoda kobieta wyszła za mąż za Macieja Solejuka, prawdopodobnie w wieku 17-18 lat zaszła w pierwszą ciążę[3]. Jej małżonek wielokrotnie siedział w więzieniu, m.in. w czasach PRL za włamanie, a Solejukowa miała romans, najprawdopodobniej z Hadziukiem. Według wielu przesłanek owocem tej zdrady jest jedno z dzieci Kazimiery[4].

Seria 1

Uid 1e668cafd15711c3883109b88f4caa521238232006752 width 633 play 0 pos 3 gs 0

Często ulega swojemu mężowi pod presją przemocy z jego strony. Razem z Hadziukową uwalnia porwaną Lucy, zgarniając przy okazji 2 tysiące złotych nagrody.

Gdy w jej domu mają miejsce dziwne zjawiska, prosi o pomoc Lucy, a potem księdza. Zabrania Kasi czytać książki, nie chcąc by ta telekinetycznie rozbiła kubek i przysporzyła tyle samo problemów co Szymek.

Seria 2

Z pomocą Hadziukowej, która ofiarowuje jej swoją starą lodówkę, zakłada firmę. Jako dystrybutora pierogów zatrudnia męża, a do pomocy w kuchni dzieci. Marianek z rodzeństwem robi reklamę pierogów matki na swoim sterowcu. Gdy jej mąż przynosi do domu zyski ze sprzedaży, Solejukowa wścieka się, bo brakuje czterech złotych. Godzą się, gdy Solejuk zwraca braki.

Seria 3

Gdy do Wilkowyj przyjeżdża Szymek, który pozdawał wszystkie egzaminy z wyróżnieniem i ma odebrać dyplom, a uroczyste wręczenie ma być transmitowane przez radio i telewizję, Solejukowa bardzo chce mu towarzyszyć. Szymek, choć nie mówi tego matce wprost, wstydzi się jej zaniedbanego wyglądu i przez to jest niechętny jej obecności. Z pomocą przychodzi Lucy, wspólnie z Hadziukową poprawiają jej wizerunek, i dzięki temu Solejukowa może towarzyszyć synowi. Po "przemianie" nawet jej własny mąż nie rozpoznaje jej na ulicy, zaś Jerry, który akurat okazyjnie przejeżdżał i zabiera ją autostopem, nieśmiało zaczyna ją podrywać.

Seria 4

Razem z Hadziukową i Więcławską zakłada firmę, wnosząc do niej znajomość języków. Zatrudnia swojego męża na stanowisko kierownika dystrybucji.

Firma przynosi 60 tys. zł zysków. Solejukowa ma problem, bo nie wie gdzie może trzymać taką ilość pieniędzy. Zakopuje je pod budą psa - Rambo. Za poradą Hadziukowej szuka dobrego banku i znajduje, a raczej wybiera bank, którego prezesem jest człowiek podobny do jej najuczciwszego wuja, który "pieniędzy by od nikogo nie wziął". Rozmawia z księdzem o tym, jaką kwotę można zarobić, "tak żeby grzechu nie było". Dowiedziawszy się, że nawet 60 tys. uczciwie zarobione nie jest grzechem, byle tylko umieć się tym podzielić, informuje księdza, że jak już będzie miała dom "taki śliczny jak plebania to i dzielić będzie się z radością". Jakkolwiek nieszczęścia wcale nie trzymają się z daleka od niej. Mafia, która żąda haraczu od firmy daje Solejukowej ostrzeżenie, paląc jej samochód dostawczy.

Seria 5

529716 405385849480236 189104267775063 1523525 1864902097 n
193427 199873710031452 189104267775063 713859 3424810 o

Solejukowa wydała książkę

Solejukowa za namową Kusego pisze książkę kucharską o pierogach, która okazuje się sukcesem wydawniczym. Sukces ten, a także medal przyznany Hadziukowej za wysokiej jakości sery, prowadzi do niezgody pomiędzy paniami oraz ich wspólniczką Więcławską i niespodziewanego końca działalności spółki Cheese & Pierogi Company.

Jest wściekła na męża, gdy ten potajemnie zabrał jej pieniądze, przeznaczając je na kupno gruntów, które rzekomo miały posłużyć w przyszłości za amerykańską bazę wojskową.

Pomiędzy Solejukami a ich sąsiadami Wargaczami wybucha konflikt, zainicjowany otruciem przez sąsiada jednej z kur należących do Solejuków. Konflikt przybiera na sile, kiedy to Szymek i Julka Wargaczowa zakochują się wzajemnie i spotykają, mając za nic sąsiedzkie spory. Wojna musi jednak zostać zawieszona, kiedy to obie rodziny muszą stawić czoła problemowi zniknięcia zakochanej pary. Po odnalezieniu się Julki i Szymka, dalszemu ciągowi wojny sąsiedzkiej zapobiega ksiądz proboszcz, który zmusza członków obu rodzin do podania sobie ręki na znak pokoju. Solejukowa z Wargaczową czynią to z mniejszą niechęcią niż ich mężowie.

Seria 6

Po wysłuchaniu przemowy Kingi nt. oświaty w Polsce, decyduje się na zdanie tzw. matury eksternistycznej dzięki pomocy dyrektorki szkoły. Po zdaniu jej decyduje się iść na studia.

Nowy wikary przeżywa kryzys własnej przydatności kapłańskiej, na szczęście Solejukowa, która gnana potrzebą poznania prawdy, przychodzi do wikarego, aby podzielić się swoimi wątpliwościami na temat ontycznej struktury rzeczy według Świętego Tomasza.

Kiedy dochodzi do spotkania byłego narzeczonego Franceski i Witebskiego, Solejukowa okazuje się być mistrzynią kreatywnego tłumaczenia, przekazując dokładnie to, co każda ze stron chciałaby usłyszeć.
545152 400164563335698 189104267775063 1507673 693333027 n

Kłótnia u Solejuków

Seria 7

7878 586330634719089 62529525 n
556736 579781282040691 1626283422 n

W VII serii serialu Solejukowa przechadza się z ks. Maciejem po lesie, gdzie rozmawiają na filozoficzne tematy.

Na prośbę Wioletki, razem z Hadziukową i Więcławską chce zmienić knajpę "U Japycza" w ekskluzywną restaurację, co jednak kończy się niepowodzeniem.

Pewnego dnia całkowicie nie w porę Solejukowa pojawia się u Babki po zioła uspokajające. Niefortunnym zbiegiem okoliczności Solejukowa staje się ubocznym podmiotem magicznych praktyk babki. Skutek jest taki, że przez kilka godzin kobieta staje się nadzwyczaj dobrotliwa dla swoich dzieci i męża.

Pomaga mężowi w napisaniu statutu Polskiej Partii Uczciwości - de facto sama układa program partii w całości, przekonując jednak Solejuka, że to on jest jego autorem.

W swoim domu ukrywa Czerepacha i Lodzię, którzy mogą być kolejnymi celami prokuratury.

Seria 8

Za namową Pietrka bierze udział w programie "Wybacz mnie", gdzie przed kamerami ma się pogodzić ze swoją sąsiadką - Wargaczową. Audycja przybiera całkiem nieoczekiwany obrót, obie panie obrzucają się wyzwiskami i ani myślą się pogodzić. Solejukowa wstydząc się komukolwiek spojrzeć w oczy, postanawia zejść do "podziemia". W tym celu ubiera się jak
Solejukowa i Wargaczowa

Kłótnia Solejukowej z Wargaczową.

muzułmanka. Tak ubrana, idąc przez wieś wprawia w osłupienie ławeczkowiczów oraz Monikę, która przyszła do sklepu. Pod osłoną nocy przychodzi na plebanię, gdzie po rozmowie z wikarymi postanawia wybaczyć Wargaczowej. Na koniec mszy świętej wstaje z miejsca i wstępuje na mównicę, gdzie wyznaje swój wstyd i prosi Wargaczową o wybaczenie. Kobiety godzą się.

Kiedy razem z Hadziukową widzi pozytywne efekty terapii małżeńskiej Więcławskich, postanawia, że również uda się na taką terapię z mężem. Nie jest to jednak takie proste, ponieważ Solejuk nie ma zamiaru iść na żadną terapię. Solejuk i Hadziuk nękani przez żony, postanawiają pójść na ugodę i udać się na terapię, lecz tylko razem, ponieważ nie będą osobno robić z siebie pośmiewiska. Terapia przybiera dość nieoczekiwany obrót, kiedy Hadziukowa wprowadza się do Solejukowej, a Solejuk do Hadziuka. Po pewnym czasie zarówno Kazimiera jak i Celina mają dość i chcą zakończyć "terapię", a ich decyzja zostaje przyśpieszona po tym, jak Więcławska informuje Hadziukową o bałaganie, jaki uczynili w domu ich mężowie. Obie ze wściekłością w oczach i żądzą zemsty biegną do domu Hadziuków, jednak panowie w ostatniej chwili zdążyli się wymknąć. Znikają bez śladu, a na Celinę i Kazimierę pada podejrzenie o morderstwo. Ostatecznie okazuje się, że Solejuk z Hadziukiem ukryli się w starej bimbrowni.

Uczęszcza na próby chóru założonego przez Wezółową, a następnie występuje podczas uroczystej mszy świętej z udziałem biskupa Sądeckiego.

Solejukowa popada w krótkotrwały konflikt z Więcławską i Hadziukową po tym, jak zostaje przez nie niesłusznie oskarżona o zamiar kupna dworku. Panie godzą się podczas wspólnej akcji wilkowyjan mającej na celu zatrzymanie Amerykanki.

Seria 9

Solejukowa razem z Celiną pomaga Więcławskiej w kampanii wyborczej na wójta. Zastanawiają się nad tym, co zrobić, aby w Wilkowyjach żyło się lepiej. Kazimiera wymyśla hasło wyborcze - "Nowoczesna stabilizacja". 

Solejukowa podczas zakupów postanawia nabyć kupon Lotto. Nieświadoma niczego, całkowicie o nim zapomina. Gdy sprawdza wyniki, nie wierzy własnym oczom i mdleje. Okazuje się, iż wygrała pięć milionów złotych. Razem z mężem próbuje utrzymać ten fakt w tajemnicy, lecz później prawda wychodzi na jaw. Mieszkańcy wsi nie mogą pogodzić się z tym, że to właśnie rodzina Solejuków została milionerami, toteż najbliższe przyjaciółki odwracają się od Kazimiery. To dopiero początek problemów, gdyż zawistni sąsiedzi niszczą ich samochód dostawczy, a pewnego dnia wybijają szybę w oknie. Zrozpaczona kobieta idzie po pomoc na plebanię. Za namową księdza proboszcza, przeznacza część pieniędzy na kościół. Kolejne tysiące ofiaruje swoim dzieciom, by miały dobry start w życiu, a za pozostałą kwotę organizuje grilla dla wszystkich znajomych.

Seria 10

Upragniony licencjat z filozofii trafia do rąk Solejukowej. Dzieci postanawiają uczcić sukces matki kieliszkiem szampana. W tym samym czasie do domu przychodzi Maciej. Nie znając znaczenia
Ranczo-10-sezon-odc-118-solejukowa-katarzyna-za 26237560

Toast za sukces Kazimiery

słowa "licencjat" wraca na ławeczkę po wzniesionym toaście. Kusy tłumaczy mu, że jest to wyższy szczebel w nauce. Poirytowany Solejuk idzie do domu, by zakazać żonie dalszego rozwijania się.

Solejukowa postanawia uczyć w szkole filozofii. Pyta więc dyrektorkę, czy nie znalazłyby się dla niej wolne etaty. Wiesława odsyła ją do urzędu gminy. Halina i Lodzia zapewniają Kazimierę, że omówią tę sprawę z dyrektorką, lecz rozmowa ta nie przynosi żadnych skutków. W trosce o prestiż szkoły, dyrektorka nie chce zatrudnić Solejukowej, ze względu na jej ubiór. 

Podczas oglądania telewizji, Kazimiera dostrzega swojego syna w niebezpiecznym nagraniu, w którym podobnież były wójt uratował pastuszka z płonącej szopki. Zdenerwowane małżeństwo udaje się do urzędu gminy. Po
Kłótnia w biurze

Awantura w biurze prezesa Kozioła

wyjaśnieniu sprawy, Czerepach wręcza Solejukom dwa tysiące złotych. Solejukowa, w zamian za milczenie w tej sprawie, żąda posady w szkole. Dyrektorka tym razem słucha prezesa Kozioła i mimo wszystko przyjmuje Kazimierę do pracy. 


Solejukowa już w pierwszyn dniu uczenia w szkole spotyka się z nieprzyjemnościami. Koleżanki drwią sobie z jej stylu ubierania się. Według dyrektorki, Kazimiera jest dobrą nauczycielką, ponieważ uczniowie słuchają jej z zainteresowaniem, co zdarza się bardzo rzadko. Wiesława prosi ją jednak, aby kupiła ona bardziej eleganckie
Solejukowa w szkole

Solejukowa jako nauczycielka filozofii.

ubrania, toteż Solejukowa tego samego dnia wybiera się do luksusowego butiku. Ekskluzywne i drogie ubrania Kazimiery wzbudzają zazdrość wśród pozostałych nauczycielek, dlatego też czują się od niej gorsze. Dyrektorka nakazuje kupić Solejukowej ubrania schludne i skromne, takie, jak na nauczycielkę przystało. 

Ranczo Wilkowyje

Na początku filmu, sprzątając w dworku Lucy, jest przypadkowym świadkiem jak Amerykanka z Kusym leżą w jednym łóżku. Widok ten nie wywołuje w niej oburzenia ani zniesmaczenia. Razem z Hadziukową podgląda Louisa, który uprawia jogging. Obie panie są zachwycone Amerykaninem.

Czuje się zaniedbywana przez męża i podczas zakupów zwierza się z tego Więcławskiej, Hadziukowej i Wezółowej. Ta ostatnia wpada na pomysł, żeby odmienić jej wizerunek poprzez zabiegi kosmetyczne i nowy ubiór. W efekcie Solejukowa zostaje odmieniona nie do poznania i którejś nocy, gdy jej mąż przychodzi do domu, nie poznaje jej i bierze za zjawę. Gdy później ją rozpoznaje, jest zachwycony, i postanawia stać się dla niej lepszy - kolejnej nocy nie upija się i wręcza jej kwiatka.

Cytaty

 • Solejukowa:"Co zrobił?"
  Lucy:"Nic nie zrobił"
  Solejukowa:"Nic nie robi, a to leń cholerny. Jak ci nie wstyd gamoniu!"
 • "Jakże tak bez bicia wychować człowieka. Pani patrzy, tego siedem sztuk jest, toż to całe stado." - do Lucy
 • "Jemu też ciężko, by pracował to pracy nie ma, to jego nie stać, żeby normalnie piwo kupił, no to pędzi, a jak pije to jego nie chcą do żadnej roboty, to co on ma robić, jak on bez pracy jest." - do Lucy o Solejuku
 • "Ma dupa nogi, to niech se idzie!" - do męża
 • Hadziukowa:"Solejukowa, ty pomyśl, jakie to życie piękne było gdyby ten twój trzeźwy chodził."
  Solejukowa:"A skąd ja mam wiedzieć, jak on zawsze pijący był."
 • Kusy:"Nie przewidziało się pani, to jest koń."
  Solejukowa:"Przecież widzę, że nie jeleń."
 • "Jak my już dom będziemy mieli taki piękny jak plebania, to i dzielić się będziem z radością." - do księdza.
 • "Wziąłby się Marianek do czego pożytecznego lepiej, a? Inne chłopaki to telewizor oglądają, w piłkę kopią, a ten tylko dłubie i dłubie."
 • "Już taki mój los, że co jeden dzieciak to dziwak większy."
 • "Twoje rządy już się skończyły, pijaku. Tera kurna ja." - do Solejuka
 • "Solejuk, Solejuk, (...) wróć do domu to cię utłukę, utłukę jak psa." - do Solejuka
 • "Cztery złote ma tu do wieczora być, rozumiesz pijaku jeden! Bo ja dnia ani godziny nie znam kiedy kontrol przyjdzie!" - do Solejuka
 • Ksiądz Robert:"Jakiej narodowości jest Matka Boska?"
  Solejukowa:"Dziwne pytanie ksiądz zadaje... No naszej!"
 • "A Częstochowa gdzie leży? Toć chyba nie we Francji." - do wikarego Roberta
 • "Ot, trafił nam się wikary, młody, niedoświadczony." - o wikarym Robercie
 • "Ty myślisz że ja dzieckom swoim od ustów odejmę i twoim mięśniakom dam?! Ty wypierdku jeden! (...) Ty chłystku! (...) Ty konusie!" - do Gufiego
 • "A morda u każdego taka, że pińć lat bez wyroku należy się proszę księdza, ksiądz sam zobaczy." - o bandytach z mafii
 • "A ty się czego dzisiaj nachlał, jak z apteki od ciebie jedzie. Co to, leki już zacząłeś brać, bo Mamrot za słabo działa?" - do Solejuka po tym, jak spróbował Metaxy
 • "O wy chamy zbuntowane! Toż patrzy pan Kusy, Wargacz - stary bydlak, specjalnie tym rozklekotanym traktorem z tego gnojowiska rusza żeby mi moje pościel obryzgać!!! Taki sąsiad parszywy to gorszy niż wojna! A żeby was zaraza jaka nagła wytłukła za moją krzywdę!" - do Kusego o Wargaczu
 • Solejukowa:"Mi teraz za noc 30 tysięcy płacą to mi kredyty nie potrzebne."
  Więcławska""W jakiej ty branży zaczęłaś robić?!"
  Hadziukowa:"I jakim cudem aż tyle? Bo nie gniewaj się Solejukowa ale Claudia Schiffer to ty tak całkiem nie jesteś...."
  Solejukowa:"Autorko zostałam i teraz w tę stronę zamiaruję rozwijać się."
 • Ksiądz Maciej:"Kanta widzę się czytało..."
  Solejukowa:"Nii, to chyba jakiś późniejszy autor, bo nie znam. Ja sobie tak po kolei czytam, żeby nie pomieszało się."
 • "Solejuk! Kończ te rozruchi bo tylko wsted przed cało wsio za ciebie!" - do Solejuka podczas protestu pod urzędem gminy
 • "My ci teraz pokażemy, ty kontrolerze!" - do Czerepacha
 • "Czerwona gnido ty!" - do Czerepacha
 • "Ja Ci teraz takie sztuki pokażę, jakich żeś nawet w cyrku nie widział!" - do Solejuka
 • "A! Przyjdzie do domu, nabąblowany po pachi, jak snopek na łóżko zwali się i chrapie. Ot głowa rodziny." - do Klaudii o Solejuku
 • "A poszły gdzie moczymordy obie, zabradziażyły, leżą napite, a my temu winne?!" - do Staśka o Solejuku i Hadziuku
 • "I na zdrowie. Jak to mówio: kto rano popieprzy dzień ma potem lepszy." - (Ranczo Wilkowyje)

O Solejukowej

 • "Przecież wiadomo, ze w gminie nikt od niej lepiej nie gotuje. A może nawet i w województwie!" - Paweł Kozioł

Ciekawostki

 • Solejukowa ma zdolności lingwistyczne - przy "dzieckach" nauczyła się angielskiego, niemieckiego, a potem razem z córką Kaśką włoskiego. Zna też francuski, ale nie jest znany moment, kiedy przyswoiła ten język.
 • Z odcinka 48 dowiadujemy się, że zdradzała przebywającego w więzieniu męża z Hadziukiem. Solejuk (tak, jak i widzowie) nie jest pewny, ale domyśla się, że któreś dziecko nie jest jego.
 • Prywatnie odtwórczyni roli Solejukowej - Katarzyna Żak - jest żoną Cezarego Żaka, który gra w serialu Ranczo role wójta i księdza.
 • Imię Solejukowej (Kazimiera) poznajemy w 55. odcinku. Widnieje ono na książce, którą napisała o pierogach, a którą wydał Kusy. Wcześniej niektóre pozaserialowe źródła (m.in. strona TVP[5]) podawały, że Solejukowa ma na imię Dorota.
 • Solejukowa studiowała filozofię (ze specjalnością z filozofii ogólnej) na Uniwersytecie Marie Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Uzyskała licencjat w dniu 20 kwietnia 2015 (data podana na dokumencie licencjackim), otrzymując ocenę bardzo dobrą (5).
 • Na świadectwie maturalnym widnieje data urodzenia Solejukowej - 14 maja 1964. Stoi to w sprzeczności z informacjami pochodzącymi z serii III i IV, m.in. z odc. 42 Śluby i rozstania, z których wynika, że najstarszy syn Solejuków - Marianek, urodził się, gdy Solejukowa miała 17-19 lat, czyli około roku 1982. Nie jest to możliwe, ponieważ w serii III Marianek jest jeszcze niepełnoletni, a akcja rozgrywa się w roku 2007 - chłopak najprawdopodobniej urodził się więc około 1990 roku. Gdyby za pewnik wziąć wiek Marianka, prawdziwa data urodzenia Kazimiery oscylowałby około 1972.
 • W filmie Ranczo Wilkowyje Solejukowa pracuje w dworku jako sprzątaczka, w serialu ten wątek nie został podjęty.

Zobacz też

Postacie

Inne

Przypisy

 1. odcinek 71 Dzieci rewolucji
 2. odc. 118 Kto tu rządzi
 3. odc. 42 Śluby i rozstania
 4. informacje o zdradzie pochodzą z odc. 48 Bohaterski strajk
 5. http://web.archive.org/web/20110823105525/http://www.tvp.pl/seriale/komediowe/ranczo/bohaterowie
Postacie
Główne LucyKusyWójtKsiądz
Pierwszoplanowe CzerepachHalinaKlaudiaDudaWitebskiPolicjantWięcławskiWięcławskaWezółWioletkaLodziaKinga
Ławeczkowicze
i ich żony
Jan JapyczStachMichałowaSolejukSolejukowaHadziukHadziukowaPietrekJola
Drugoplanowe WezółowaBabkaDyrektorkaFrancescaMonikaOlaPolakowskiMyćkoWargaczJagnaMarianekSzymekKasiaJędrzejWojtekWeronkaMarek KaratJakub
Duchowni ks. Robertks. Maciejbp Sądecki
Epizodyczne DorotkaJasiekRysioMuniekZbyszekPółkotJerryMroczekBabcia LucyPaulStolarkiewiczBelgijkaZygmuntZbyszkoŁukasz BarańskiGufiZdrapekSchymallaCiotkaWeronika WięcławskaKaoWojewodaGrażynavan der WellPręgaHryćkoWięcekWinieckiBąkIgnaczakBorczukBartkowiakKusibaToniNamRembikJulkaKlugeNotzekMarysiaSkinVitoKurawskiMazurPopieluchMartaBieżunWargaczowaMyćkowaZosiaMatka ZosiProfesorGumkoDzikiMatematykBiolożkaFizyczkaChemiczkaGeografkaHistorykBacułaZielińskiGabrielskiKowalskiŁukasz (reżyser)LeśnikSzef partiiSekretarz partiiDziennikarzNaczelnyRomanPatrycja ZwinekTomasik
Ranczo Wilkowyje LouisEmanuel
Pozostali Postacie skrajnie epizodyczneZosia Tao Więcławska
Postacie wspominane w RanczuZmarła żona Kusego
Zwierzęta Hot Dog
Postacie - Ranczo Wilkowyje
Główne LucyKusyLouisWójtKsiądzCzerepach
Drugoplanowe DudaHalinaKlaudiaPietrekSolejukSolejukowaStachMichałowaHadziukHadziukowaPolicjantWioletkaWięcławskiWięcławskaWezółWezółowaEmanuel
Epizodyczne WitebskiLodziaDyrektorkaBabkaJasioMuniekHryćkoWięcekBąk