Ranczopedia
Advertisement

MapaPolskiJeruzal

Jeruzal na mapie. Kliknij, aby powiększyć

JeruzalSat

Jeruzal z satelity. Kliknij, aby powiększyć

Kościół parafialny w Wilkowyjach - jedyny kościół w Wilkowyjach. Proboszczem parafii w seriach 1-8 jest ks. Piotr Kozioł, a od ostatniego odcinka ósmej serii - ks. Robert. Kościół jest drewniany i pomalowany na brązowo. Firma Andrzeja Więcławskiego z rozkazu Wójta wymieniła dach świątyni.

Ważne uroczystości

W rzeczywistości

Kościół należy do parafii rzymsko-katolickiej pw. św. Wojciecha Biskupa i Męczennika.

Kościół drewniany, rozmieszczony na planie krzyża z dobudowaną zakrystią. Dach dwuspadowy, kryty gontem. Między nawą a prezbiterium znajduje się charakterystyczny dla tego typu budownictwa łuk tęczowy a na nim krucyfiks oraz rzeźby Matki Boskiej i św. Jana z XVI w. Całe wnętrze bogato zdobione w stylu barokowym z elementami średniowiecznymi. Ołtarz główny barokowy z obrazem "Ukrzyżowanie" z połowy XVIII w. oraz z rzeźbami św. Piotra i św. Pawła. Po prawej stronie świątyni znajduje się ołtarz boczny, również barokowy z obrazem św. Wojciecha. Po lewej ołtarz boczny barokowy z obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej. Z XVIII w. pochodzą także: ambona wisząca utrzymana w stylu późnego baroku, chrzcielnica, drewniana kropielnica i prospekt organowy. Na uwagę zasługują przepiękne obrazy z XVIII i początku XX w., w tym interesujący obraz "Mistyczne zaślubiny Matki Boskiej" o rzadko uwidacznianej w obrazach tematyce.

Dzwonnica

Dzwonnica z XVIII w. drewniana, konstrukcji słupowej, oszalowana. W górnej części ażurowa, zwieńczona daszkiem namiotowym, kryta gontem. W lecie 2009 roku została całkowicie odrestaurowana.

Mauzoleum Floriana Cieszkowskiego

Obok kościoła usytuowane jest mauzoleum Floriana Cieszkowskiego herbu Dołega, który tknięty apopleksją zmarł 11 sierpnia 1798 r. Był on właścicielem dóbr Łukówiec i Jeruzal od 1786 r. W historii zapisał się jako poseł ziemi liwskiej na Sejm Czteroletni, starosta kleszczelewski, kawaler orderu św. Stanisława. Zasłynął jako dobry gospodarz i prawowity człowiek. Jego wnukiem był August Cieszkowski - znany polski filozof, ekonomista, działacz społeczny. August w Jeruzalu m.in. brał ślub ze swoją stryjeczną siostrą Heleną, do ojca której należał dwór w Łukówcu. W 1975 r. do Mauzoleum przeniesiono płytę nagrobną średniowiecznego rycerza, która wcześniej znajdowała się w prezbiterium kościoła pod amboną. Na terenie obecnego rezerwatu "Florianów" (ok. 4km od Jeruzala, w środku pięknego kompleksu leśnego) znajduje się ceglana kolumna, upamiętniająca miejsce nagłej śmierci w 1798 r. Floriana Cieszkowskiego, popularnie zwana przez miejscową ludność "Białym słupem". "Biały słup" został wpisany do Rejestru Zabytków w 2005 r. Miejscowa legenda głosi, że Floriana Cieszkowskiego pochowano nieco obok mauzoleum z obawy przed profanacją i zrabowaniem grobowca.[1]

Linki zewnętrzne

Przypisy

Advertisement