FANDOM


Michałowa
Michalowa10
Michałowa, seria X
Znany/znana jako Gospodyni księdza
Miejsce zamieszkania Wilkowyje (1-3 plebania,
od 4 dom Stacha Japycza i Michałowej)
Stan cywilny 1-3 - wdowa,
od 3 mężatka (ze Stachem)
Wykształcenie średnie
Zawód gospodyni na plebanii
Rodzina Stach Japycz - mąż, Weronka - siostrzenica (córka kuzynki)
Pierwszy odcinek
Goście z zaświatów (odc. 2)
Ostatni odcinek
Cuda, cuda ogłaszają (odc. 130)
Zobacz album postaci
Bez tytułu23

Michałowa (obecnie właściwie Japyczowa) (Marta Lipińska) - postać pierwszoplanowa serialu Ranczo i drugoplanowa filmu Ranczo Wilkowyje, pracuje jako gospodyni na plebanii.

Michałowa to doświadczona, mądra, konserwatywna i nieco ciekawska kobieta. Niezwykle obrażalska i sarkastyczna, w głębi duszy jednak ciepła i odpowiedzialna. Lubi wiedzieć, co dzieje się na wsi. W praktyce ma "wtyki" w całej gminie, mając wpływ na wszystkie postaci grające w serialu, począwszy od rodziny Koziołów, poprzez środowisko miejscowych kobiet, a kończąc na samej kurii i biskupie Wacławie Sądeckim. Jest także znakomitą kucharką - jej specjalnością są żeberka w miodzie.

Jest żoną Stanisława Japycza, wcześniej była wdową. Nie poznajemy jej prawdziwego imienia, wszyscy (łącznie z mężem) nazywają ją Michałową, bo jej pierwszy mąż nazywał się Michał.

Przed akcją serialu

Michałowa jest rdzenną mieszkanką Wilkowyj. Gdy była młodą panną, podkochiwał się w niej obecny mąż, Stach Japycz, jednak podzieliły ich poglądy polityczne. Jako nastolatka rzucała oszczepem, zdobyła z tego powodu wicemistrzostwo w swoim regionie[1]. Wyszła za mąż za człowieka o imieniu (lub o nazwisku) Michał (stąd jej przydomek: Michałowa), Po pewnym czasie bezdzietnie owdowiała - mąż umarł w jeszcze dość młodym wieku[2]. Michałowa od wielu lat zajmowała się plebanią, bowiem była gospodynią jeszcze przy proboszczu poprzedzającym ks. Piotra.

Seria 1

Bez tytułu678

Michałowa, Dyrektorka Szkoły, Posterunkowy Stasiek

Michałowa jako kobieta tradycyjna, nie ufa nowym prądom płynącym od Lucy. Na początku nie lubi jej, a nawet osądza ją o przynależność do sekty. Nie podoba się jej, że Ksiądz nadmiernie ją polubił. Na przekór Amerykance, razem z Więcławską, Dyrektorką szkoły i Wójtową organizuje obiady na plebani dla dzieci z biedniejszych rodzin. Po pogadance o antykoncepcji zmienia nastawienie do Lucy. Nakłania Księdza, by zaradził anomalii w domu Solejuków.

Seria 2

F0ee72fb-c765-45b4-a664-8f315974909f.file

Pewnego dnia spotyka, siedzącego na ławeczce, dawnego znajomego - pana Stacha i zaprasza go na plebanię. Ich częste spotkania stawiają plebana w niezręcznej sytuacji. Lubi Japycza, za to, że jest dżentelmenem wciąż ją komplementującym. Na oczach całej wsi wychodzą na niedzielny spacer. Gdy jednak Michałowa zastaje Stacha pijącego pod sklepem Mamrota, robi mu przy kolegach awanturę, co Japycza bardzo irytuje i ich przyjaźń kończy się. Ksiądz nie chcąc już więcej znosić zażaleń Michałowej doprowadza do pojednania gospodyni ze Stachem. Gdy Wezół planuje wyjechać do Szkocji do pracy, Michałowa bierze udział w planie awaryjnym, by zmusić doktora do pozostania w Wilkowyjach. Razem z Amerykanką i Wójtową organizuje przyjęcie urodzinowe bliźniaków - Księdza i Wójta.

Seria 3

Kiedy Country Club spłonął Michałowa zbiera na naradę Solejukową i Hadziukową. Postanawiają napisać petycję do Wójta, by zawczasu zablokować odbudowę gospody. Odpisy petycji wysyłają do powiatu, województwa i do kurii. Kiedy wychodzi na jaw romans Lucy i Kusego, gospodyni w przeciwieństwie do Proboszcza nie widzi zastrzeżeń do ich związku, co budzi u księdza czarne myśli. Lecz gdy Proboszcz postanawia wyjechać, Michałowa uwierzyła, że to nie przelewki. Postanawia z mieszkańcami wsi napisać petycję do kurii, że innego księdza nie chcą. Kiedy nowy wikary w swoim pierwszym kazaniu piętnuje Lucy, Michałowa pierwsza wstaje z miejsca na znak protestu i solidarności z Amerykanką. W ostatnim odcinku wychodzi za mąż za Stacha Japycza.

Seria 4

293272 463923533638729 1625761624 n

Michałowa wraz ze Stachem są już małżeństwem. Między nimi dochodzi do częstych kłótni. Ich powodem są zwykle drobnostki. Księża znudzeni są ciągłym godzeniem małżonków, więc fundują im wycieczkę do Grecji. Po powrocie Michałowa jest wypoczęta, serwuje na kolację księżom Musakę, której niestety nie da się jeść. Kiedy na Lucy padają oskarżenia o kradzież pieniędzy, gospodyni wraz z Klaudią namawiają kapłanów aby nie zostawiać jej samej. Michałową irytuje zachowanie ciotki księdza, która cały czas ma pretensje do gospodyni. Michałowa jest nawet gotów rzucić pracę gospodyni na plebani. Ciotka nie chcąc do tego doprowadzić, zmienia swoje nastawienie.

Seria 5

Michałowa nie może wytrzymać długiego pobytu na plebanii Wójta. Jest również zła na Wikarego, że przez swoją dobroduszność porozdawał pieniądze parafii, pakując ją w finansowe tarapaty. Co do pobytu byłego WójtaKlaudii, Michałowa uważa, że powinna dostać dwa razy tyle większą płacę. Księża nie zgadzają się i jednocześnie robią wszystko, aby wójt i Klaudia wyprowadzili się.

Pewnego dnia podczas pracy na plebanii ulega urazowi kręgosłupa i zostaje zmuszona wziąć urlop zdrowotny. Zastępuje ją Jola, która nadspodziewanie dobrze sobie radzi. Do tego stopnia dobrze, że Michałowa popada w depresję i zaczyna czuć się niepotrzebna. Księża, chcąc ją podnieść na duchu, postanawiają oczernić Jolę w jej oczach i opowiadają kłamstwa, jakoby zastępczyni Michałowej źle sobie radziła z obowiązkami na plebanii. Kłamstwo jednak później wychodzi na jaw i księża przepraszają zarówno Jolę, jak i ją.

Między nią a proboszczem dochodzi do konfliktu po tym, jak Lucy wprowadziła na wieś taoistyczną gimnastykę. Michałowa chce, by Ksiądz poparł obecną wójt w referendum w sprawie jej odwołania, jednak tamten nie chce zająć stanowiska w tej sprawie. Ostatecznie pod naciskiem jej oraz wikarego proboszcz udziela poparcia Amerykance.

Seria 6

463608 388754411143380 189104267775063 1473113 1296344571 o

Po przyjeździe nowego wikarego Michałowa usiłuje zaprzyjaźnić się z nim. Nie jest to proste, bo nowy wikary Maciej jest zupełnie oderwany od rzeczywistości, a i język, którego używa na co dzień, zawiera większość słów kompletnie Michałowej nieznanych, co ona odbiera osobiście (choć zupełnie błędnie) jako szydzenie z niej. Wikary z pasją wykłada Michałowej zawiłości wiary, co nieoczekiwanie wzmaga w niej ciągoty feministyczne. Pomaga Proboszczowi rozwiązać kwestię wiary nowego wikarego.

Seria 7

216741 587523557933130 431886111 n

Michałowa z księdzem

Michałowa postanawia wzbudzić ambicje księdza proboszcza, wywołując przez to arytmię u duchownego.

Pod wpływem wywodów wikarego na temat kuchni średniowiecznej, Michałowa postanawia ją wypróbować - przez jakiś serwuje jarskie potrawy zarówno księżom na plebanii, jak i Stachowi w domu. Skutek jest taki, że wszyscy mają ich dosyć, a księża potajemnie wyjadają wędliny z lodówki. Dopiero po kłótni ze Stachem postanawia wrócić do gotowania tradycyjnych, mięsnych dań.

Dzielnie wspiera "podziemie" podczas akcji przeciw prokuraturze, od początku wierzy w to, że Lucy jest niewinna. Dostaje także propozycję bycia gospodynią biskupa, ale z powodów rodzinnych odmawia.

Seria 8

Kiedy do obsługi ma trzech księży dostaje od Proboszcza podwyżkę płac. Chcąc się odwdzięczyć pomaga Proboszczowi pogodzić skłóconych wikarych.

Kiedy Lucy przedstawia niepokojące informacje dotyczące przyrostu naturalnego, gospodyni bierze sprawy w swoje ręce i chodzi po wsi, namawiając mieszkańców do ratowania ojczyzny.

Kiedy plebanię odwiedza biskup Sądecki, Michałowa rozmawia z nim w cztery oczy, przez co udaje się jej uzyskać poparcie biskupa w sprawie "rewolucji religijnej" zapoczątkowanej przez Proboszcza.

Czerepach, przerażony wizją ogromnego skandalu obyczajowego z udziałem osoby Senatora, prosi Michałową o pomoc. Gospodyni udaje się do Haliny, a następnie do Senatora, gdzie nakazuje obojgu natychmiast zakończyć romanse.

Poproszona przez Wezółową zostaje filarem wilkowyjskiego chóru. Gdy przed występem chóru, biskup Sądecki przekazuje wspaniałą nowinę, jaką jest awans Proboszcza na biskupa pomocniczego, zachwycona takim obrotem sprawy chwilowo mdleje, a następnie razem z innymi kobietami występuje w kościele, podczas uroczystej mszy świętej.

Ranczo Wilkowyje

Jej rola w filmie ogranicza się do kilku scen, m.in. powiadomienia księdza proboszcza o przybyciu Więcławskiego, oraz obecności na plebanii podczas spotkań księdza z Czerepachem i Więcławskim, oraz później - z Lucy, Kusym i Louisem.

Cytaty

 • "Ksiądz ma swoje tajemnice spowiedzi, a ja mam swoje."
 • "Ciekawe od jakiej wysokości zaczyna się ten lęk wysokości."
 • "To ja może z księdzem proboszczem pójdę... Tak na wszelki wypadek."
 • "Gdyby moja reputacja od tego spaceru z panem Stachem ucierpieć miała, to byłby znak, że wcześniej nic nie była warta" - do Stacha Japycza
 • "Mordownia spaliła się, ale atmosferę wójt uratował." - o gospodzie
 • "No tak to już jest z artystami, że trzeba ich utrzymywać." - o Kusym
 • "Z piciem nie należy przesadzać i z niepiciem też nie."
 • "A ten gdzie wlazł, nie widzi, że posadzone!? - do policjanta
 • "A kto by tam głupiej Michałowej słuchał."
 • "A cóż to, nagle wójt ludzkim głosem mówi?"
 • "A szydzić z prostego człowieka to bardzo nie po chrześcijańsku." - do wikarego Macieja
 • "A teraz jak dzieciaki najedzone będą to żadne do Amerykanki nie pójdzie." - do Więcławskiej, Dyrektorki Szkoły i Wójtowej
 • "Jak Pan Bóg chce kogoś pokarać, to mu rozum odbiera. Chce wojny będzie miał wojnę" - o Czerepachu do Więcławskiej, Dyrektorki Szkoły i Solejukowej
 • "A choćby pani Wójt wezwała wojsko a nawet ZOMO, to my nie ustąpimy" - do Lucy
 • "Jak tam w mieście jest to ja nie wiem, ale na wsi to taki antyklerykalizm jak i proboszcz. Jak proboszcz dobry, jak u nas, to żadnego antyklerykalizmu nie ma, taka cała prawda" - do kobiet i Proboszcza na plebanii
 • "Kobiety maja racje ,że na zimne dmuchają" - do Wójtowej, Lodzi i Proboszcza
 • "A proszę proszę każdy podpis się liczy" - do Stacha Japycza
 • "Jak mam się związać jeszcze z jakimś mężczyzną to tylko z cierpliwym" - do Stacha Japycza
 • "Podpiszcie, przynajmniej jakiś pożytek z tego waszego siedzenia tutaj będzie" - do Hadziuka i Pietrka
 • "Pan Bóg świadkiem, że Ksiądz nie zasłużył." - do Proboszcza
 • "Ale tego co tak naprawdę mnie interesuje to tego Ksiądz mi nie udostępnił." - do Proboszcza
 • "Ale ja mam dobrą pamięć i zapamiętam to sobie." - do Proboszcza
 • "Trochę ruchu księdzu Proboszczowi też się przyda" - do Proboszcza
 • Proboszcz:"Co ja mam w tańcu z gwiazdami jakimś wystąpić?"
   

Michałowa:"To akurat z Księdza nadwagą to niezbyt dobry pomysł"

Cytaty o Michałowej

 • "Kobieta dorodna, ale charakter ma niepojęty." - Stach Japycz
 • "Charakter trudny i niezrównoważona, jak widać. Ale gotuje wybornie." - Proboszcz do wikarego Roberta
 • "Widzisz? Tak to z kobietami jest! Im gorszy charakter, tym lepiej gotuje." - Paweł Kozioł
 • "Ja nie wiem czy ta kobieta musi się do wszystkiego wtrącać? Nawet dietę do duchowych ćwiczeń ustalać?" – Proboszcz
 • "Co ja z tą kobietą mam, to ludzki język wypowiedzieć nie zdoła." - Proboszcz
 • "Pani Michałowa to moją żonę znacznie przewyższa." - doktor Wezół
 • "Kobieta jak stal. Na co dzień trudna trochę, ale w takiej sytuacji lepsza od husarii." - Stach Japycz
 • "Drugiego takiego czułego rekordera, jak Michałowa. to w żadnych studiach nie mają." - Proboszcz (Ranczo Wilkowyje)

Ciekawostki

 • Mimo, że od trzeciego sezonu nazywa się Japycz, każdy zwraca się do niej po nazwisku (bądź imieniu) jakie przejęła po poprzednim (zmarłym) mężu.
 • Michałowa jest jedyną nieepizodyczną postacią serialu, której nie znamy z imienia.
 • Jest młodsza od swojego męża - Stacha - o 20 lat[3].

Zobacz też

Postacie

Inne

Przypisy

 1. Odc. 38 Złoty deszcz
 2. wypowiedź proboszcza, odc. Ksiądz z inicjatywą
 3. odc. 45 Wymiana międzypokoleniowa
Postacie
Główne LucyKusyWójtKsiądz
Pierwszoplanowe CzerepachHalinaKlaudiaDudaWitebskiPolicjantWięcławskiWięcławskaWezółWioletkaLodziaKinga
Ławeczkowicze
i ich żony
Jan JapyczStachMichałowaSolejukSolejukowaHadziukHadziukowaPietrekJola
Drugoplanowe WezółowaBabkaDyrektorkaFrancescaMonikaOlaPolakowskiMyćkoWargaczJagnaMarianekSzymekKasiaJędrzejWojtekWeronkaMarek KaratJakub
Duchowni ks. Robertks. Maciejbp Sądecki
Epizodyczne DorotkaJasiekRysioMuniekZbyszekPółkotJerryMroczekBabcia LucyPaulStolarkiewiczBelgijkaZygmuntZbyszkoŁukasz BarańskiGufiZdrapekSchymallaCiotkaWeronika WięcławskaKaoWojewodaGrażynavan der WellPręgaHryćkoWięcekWinieckiBąkIgnaczakBorczukBartkowiakKusibaToniNamRembikJulkaKlugeNotzekMarysiaSkinVitoKurawskiMazurPopieluchMartaBieżunWargaczowaMyćkowaZosiaMatka ZosiProfesorGumkoDzikiMatematykBiolożkaFizyczkaChemiczkaGeografkaHistorykBacułaZielińskiGabrielskiKowalskiŁukasz (reżyser)LeśnikSzef partiiSekretarz partiiDziennikarzNaczelnyRomanPatrycja ZwinekTomasik
Ranczo Wilkowyje LouisEmanuel
Pozostali Postacie skrajnie epizodyczneZosia Tao Więcławska
Postacie wspominane w RanczuZmarła żona Kusego
Zwierzęta Hot Dog
Postacie - Ranczo Wilkowyje
Główne LucyKusyLouisWójtKsiądzCzerepach
Drugoplanowe DudaHalinaKlaudiaPietrekSolejukSolejukowaStachMichałowaHadziukHadziukowaPolicjantWioletkaWięcławskiWięcławskaWezółWezółowaEmanuel
Epizodyczne WitebskiLodziaDyrektorkaBabkaJasioMuniekHryćkoWięcekBąk