Wikia

Ranczopedia

Michałowa

Dyskusja3
1533strony na
tej wiki
Michałowa
S2 DVD2 (56)
Michałowa
Miejsce zamieszkania Wilkowyje (1-3 plebania, od 4 dom Stacha Japycza i Michałowej)
Stan cywilny 1-3 - wdowa, od 3 mężatka (ze Stachem)
Zawód gospodyni na plebanii
Rodzina Stach Japycz - mąż
Zobacz album postaci
Bez tytułu23
Krzysztof BurghardtDodany przez Krzysztof Burghardt

Michałowa (Marta Lipińska) - postać drugoplanowa serialu Ranczo i filmu Ranczo Wilkowyje, pracuje jako gospodyni na plebanii.

Michałowa to doświadczona, mądra, konserwatywna i nieco ciekawska kobieta. Lubi wiedzieć, co dzieje się na wsi.  Robi wyśmienite potrawy - jej specjalnością są żeberka w miodzie.

Jest żoną Stanisława Japycza, wcześniej była wdową. Nie poznajemy jej prawdziwego imienia, wszyscy (łącznie z mężem) nazywają ją Michałową, bo jej pierwszy mąż nazywał się Michał.

Przed akcją serialuEdytuj

Michałowa jest rdzenną mieszkanką Wilkowyj. Gdy była młodą panną, podkochiwał się w niej obecny mąż, Stach Japycz, jednak podzieliły ich poglądy polityczne. Jako nastolatka rzucała oszczepem, zdobyła z tego powodu wicemistrzostwo w swoim regionie[1]. Wyszła za mąż za człowieka o imieniu (lub o nazwisku) Michał (stąd jej przydomek: Michałowa), Po pewnym czasie bezdzietnie owdowiała - mąż umarł w jeszcze dość młodym wieku[2]. Michałowa od wielu lat zajmowała się plebanią, bowiem była gospodynią jeszcze przy proboszczu poprzedzającym ks. Piotra.

Seria 1Edytuj

Michałowa jako kobieta tradycyjna, nie ufa nowym prądom płynącym od Lucy. Na początku nie lubi jej, a nawet osądza ją o przynależność do sekty. Nie podoba się jej, że Ksiądz nadmiernie ją polubił. Na przekór Amerykance, razem z Więcławską, Dyrektorką szkoły i Wójtową organizuje obiady na plebani dla dzieci z biedniejszych rodzin. Po pogadance o antykoncepcji zmienia nastawienie do Lucy. Nakłania Księdza, by zaradził anomalii w domu Solejuków.
Bez tytułu678
Michałowa ,Dyrektorka Szkoły ,Posterunkowy Stasiek
Krzysztof BurghardtDodany przez Krzysztof Burghardt

Seria 2Edytuj

Pewnego dnia spotyka, siedzącego na ławeczce, dawnego znajomego - pana Stacha i zaprasza go na plebanię. Ich częste spotkania stawiają plebana w niezręcznej sytuacji. Lubi Japycza, za to, że jest dżentelmenem wciąż ją komplementującym. Na oczach całej wsi wychodzą na niedzielny spacer. Gdy jednak Michałowa zastaje Stacha pijącego pod sklepem Mamrota, robi mu przy kolegach awanturę, co Japycza bardzo irytuje i ich przyjaźń kończy się. Ksiądz nie chcąc już więcej znosić zażaleń Michałowej doprowadza do pojednania gospodyni ze Stachem. Gdy Wezół planuje wyjechać do Szkocji do pracy, Michałowa bierze udział w planie awaryjnym, by zmusić doktora do pozostania w Wilkowyjach. Razem z Amerykanką i Wójtową organizuje przyjęcie urodzinowe
F0ee72fb-c765-45b4-a664-8f315974909f.file
Fotel1998Dodany przez Fotel1998
bliźniaków - Księdza i Wójta.

Seria 3Edytuj

Kiedy Country Club spłonął Michałowa zbiera na naradę Solejukową i Hadziukową i postanawiają napisać petycję do wójta, by zawczasu zablokować odbudowę gospody. Odpisy petycji wysyłają do powiatu, województwa i do kurii. Kiedy wychodzi na jaw romans Lucy i Kusego, gospodyni w przeciwieństwie do proboszcza nie widzi zastrzeżeń do ich związku, co budzi u księdza czarne myśli. Lecz gdy proboszcz postanawia wyjechać, Michałowa uwierzyła, że to nie przelewki. Postanawia z mieszkańcami wsi napisać petycję do kurii, że innego księdza nie chcą. Kiedy nowy wikary w swoim pierwszym kazaniu napiętnował Lucy, Michałowa pierwsza wstała na znak protestu i solidarności z Amerykanką. Kiedy było już wiadomo, że proboszcz zostaje, postanawia zalegalizować wszystkie wolne związki. A jako pierwsi pobierają się Michałowa i Stach Japycz.

Seria 4Edytuj

Michałowa wraz ze Stachem są już małżeństwem. Między nimi dochodzi do częstych kłótni. Ich powodem są zwykle drobnostki. Księża znudzeni są ciągłym godzeniem małżonków, więc fundują im wycieczkę do Grecji. Po powrocie Michałowa jest wypoczęta, serwuje na kolację księżom Musakę, której niestety nie da się jeść. Kiedy na Lucy padły oskarżenia o kradzież pieniędzy gospodyni w raz z Klaudią namawiają kapłanów aby nie zostawiać jej samej. Michałową bardzo irytuje postać ciotki księdza, która cały czas ma pretensje do gospodyni, więc postanawia się wyprowadzić. Ciotka jednak nie chce do tego doprowadzić, więc zmienia do niej swoje nastawienie.
293272 463923533638729 1625761624 n
Krzysztof BurghardtDodany przez Krzysztof Burghardt

Seria 5Edytuj

Michałowa nie może wytrzymać długiego pobytu na plebanii wójta, jest również zła na Wikarego, że przez swoją dobroduszność porozdawał pieniądze parafii, pakując ją w finansowe tarapaty. Co do pobytu byłego WójtaKlaudii, Michałowa uważa, że powinna dostać dwa razy tyle większą płacę. Księża nie zgadzają się i jednocześnie robią wszystko, aby wójt i Klaudia wyjechali.

Pewnego dnia podczas pracy na plebanii ulega urazowi kręgosłupa i zostaje zmuszona wziąć urlop zdrowotny. Zastępuje ją Jola, która nadspodziewanie dobrze sobie radzi. Do tego stopnia dobrze, że Michałowa popada w depresję i zaczyna czuć się niepotrzebna. Księża, chcąc ją podnieść na duchu, postanawiają oczernić Jolę w jej oczach i opowiadają kłamstwa, jakoby zastępczyni Michałowej źle sobie radziła z obowiązkami na plebanii. Kłamstwo jednak później wychodzi na jaw i księża przepraszają zarówno Jolę, jak i ją.

Między nią a proboszczem dochodzi do konfliktu po tym, jak Lucy wprowadziła na wieś taoistyczną gimnastykę. Michałowa chce, by Ksiądz  poparł obecną wójt w referendum w sprawie jej odwołania, jednak tamten nie chce zająć stanowiska w tej sprawie. Ostatecznie pod naciskiem jej oraz wikarego proboszcz udziela poparcia Amerykance.

Seria 6Edytuj

Po przyjeździe nowego wikarego Michałowa usiłuje zaprzyjaźnić się z nim. Nie jest to proste, bo nowy wikary Maciej jest zupełnie oderwany od rzeczywistości, a i język, którego używa na co dzień, zawiera większość słów kompletnie Michałowej nieznanych, co ona odbiera osobiście (choć zupełnie błędnie) jako szydzenie z niej. Wikary z pasją wykłada Michałowej zawiłości wiary, co nieoczekiwanie wzmaga w niej ciągoty feministyczne. Pomaga Proboszczowi rozwiązać kwestię wiary nowego wikarego.
463608 388754411143380 189104267775063 1473113 1296344571 o
Krzysztof BurghardtDodany przez Krzysztof Burghardt

Seria 7Edytuj

216741 587523557933130 431886111 n
Michałowa z księdzem
Przemo94Dodany przez Przemo94

Michałowa postanawia wzbudzić ambicje księdza proboszcza, wywołuje jednak przez to arytmię u duchownego.

Pod wpływem wywodów wikarego na temat kuchni średniowiecznej, Michałowa postanawia ją wypróbować - przez jakiś serwuje jarskie potrawy zarówno księżom na plebanii, jak i Stachowi w domu. Skutek jest taki, że wszyscy mają ich dosyć, a księża potajemnie wyjadają wędliny z lodówki. Dopiero po kłótni ze Stachem postanawia wrócić do gotowania tradycyjnych, mięsnych dań.

Dzielnie wspiera "podziemie" podczas akcji przeciw prokuraturze, od początku wierzy w to, że Lucy jest niewinna. Dostaje także propozycję bycia gospodynią biskupa, ale z powodów rodzinnych odmawia.

Ranczo WilkowyjeEdytuj

Jej rola w filmie ogranicza się do kilku scen, m.in. powiadomienia księdza proboszcza o przybyciu Więcławskiego, oraz obecności na plebanii podczas spotkań księdza z Czerepachem i Więcławskim, oraz później - z Lucy, Kusym i Louisem.

CytatyEdytuj

 • "Ksiądz ma swoje tajemnice spowiedzi, a ja mam swoje."
 • "Ciekawe od jakiej wysokości zaczyna się ten lęk wysokości."
 • "To ja może z księdzem proboszczem pójdę... Tak na wszelki wypadek."
 • "Gdyby moja reputacja od tego spaceru z panem Stachem ucierpieć miała, to byłby znak, że wcześniej nic nie była warta" - do Stacha Japycza
 • "Mordownia spaliła się, ale atmosferę wójt uratował." - o gospodzie
 • "No tak to już jest z artystami, że trzeba ich utrzymywać." - o Kusym
 • "Z piciem nie należy przesadzać i z niepiciem też nie."
 • "A ten gdzie wlazł, nie widzi, że posadzone!? - do policjanta
 • "A kto by tam głupiej Michałowej słuchał."
 • "A cóż to, nagle wójt ludzkim głosem mówi?"
 • "A szydzić z prostego człowieka to bardzo nie po chrześcijańsku." - do wikarego Macieja
 • "A teraz jak dzieciaki najedzone będą to żadne do Amerykanki nie pójdzie." - do Więcławskiej, Dyrektorki Szkoły i Wójtowej
 • "Jak Pan Bóg chce kogoś pokarać, to mu rozum odbiera. Chce wojny będzie miał wojnę" - o Czerepachu do Więcławskiej, Dyrektorki Szkoły i Solejukowej
 • "A choćby pani Wójt wezwała wojsko a nawet ZOMO, to my nie ustąpimy" - do Lucy
 • "Jak tam w mieście jest to ja nie wiem, ale na wsi to taki antyklerykalizm jak i proboszcz. Jak proboszcz dobry, jak u nas, to żadnego antyklerykalizmu nie ma, taka cała prawda" - do kobiet i Proboszcza na plebanii
 • "Kobiety maja racje ,że na zimne dmuchają" - do Wójtowej, Lodzi i Proboszcza
 • "A proszę proszę każdy podpis się liczy" - do Stacha Japycza
 • "Jak mam się związać jeszcze z jakimś mężczyzną to tylko z cierpliwym" - do Stacha Japycza
 • "Podpiszcie, przynajmniej jakiś pożytek z tego waszego siedzenia tutaj będzie" - do Hadziuka i Pietrka
 • "Pan Bóg świadkiem, że Ksiądz nie zasłużył." - do Proboszcza
 • "Ale tego co tak naprawdę mnie interesuje to tego Ksiądz mi nie udostępnił." - do Proboszcza
 • "Ale ja mam dobrą pamięć i zapamiętam to sobie." - do Proboszcza
 • "Trochę ruchu księdzu Proboszczowi też się przyda" - do Proboszcza

Cytaty o MichałowejEdytuj

 • "Widzisz? Tak to z kobietami jest! Im gorszy charakter, tym lepiej gotuje" - Paweł Kozioł
 • "Ja nie wiem czy ta kobieta musi się do wszystkiego wtrącać? Nawet dietę do duchowych ćwiczeń ustalać?" – Proboszcz
 • "Pani Michałowa to moją żonę znacznie przewyższa" - doktor Wezół
 • "Kobieta jak stal. Na co dzień trudna trochę, ale w takiej sytuacji lepsza od husarii." - Stach Japycz

Zobacz teżEdytuj

Przypisy

 1. Odc. 38 Złoty deszcz
 2. wypowiedź proboszcza, odc. Ksiądz z inicjatywą
Postacie - Ranczo
Główne LucyKusyWójtKsiądz
Pierwszoplanowe CzerepachHalinaKlaudiaWitebskiPolicjantWięcławskiWięcławskaWezółDyrektorkaWioletkaLodzia
Ławeczkowicze
i ich żony
Jan JapyczStachMichałowaSolejukSolejukowaHadziukHadziukowaPietrekJola
Drugoplanowe WezółowaBabkaks. Robertks. MaciejDudaPolakowskibp SądeckiWeronikaJagnaKingaFrancescaMonikaMyćkoWargaczMarianekSzymekKasia
Epizodyczne DorotkaJasiekRysioMuniekZbyszekPółkotJerryMroczekBabcia LucyPaulStolarkiewiczBelgijkaZygmuntZbyszkoŁukasz BarańskiGufiZdrapekSchymallaCiotkaKaoGrażynavan der WellPręgaHryćkoWięcekWinieckiBąkIgnaczakBorczukBartkowiakKusibaToniRembikJulkaKlugeNotzekMarysiaSkinVitoKurawskiMazurPopieluchMartaBieżunWargaczowaMyćkowaZosiaMatka ZosiProfesorGumkoDzikiMatematykBiolożkaFizyczkaChemiczkaGeografkaHistorykBacułaZielińskiJędrzejGabrielskiKowalskiŁukasz (reżyser)
Postacie - Ranczo Wilkowyje
Główne LucyKusyLouisWójtKsiądzCzerepach
Drugoplanowe DudaHalinaKlaudiaPietrekSolejukSolejukowaStachMichałowaHadziukHadziukowaPolicjantWioletkaWięcławskiWięcławskaWezółWezółowaEmanuel
Epizodyczne WitebskiLodziaDyrektorkaBabkaJasioMuniekHryćkoWięcekBąk

Więcej od Wikii

Losowa wiki