FANDOM


Postacie wspominane w Ranczu – artykuł ten przedstawia listę i krótki opis postaci, które zostały wspomniane w serialu Ranczo i filmie Ranczo Wilkowyje.

Postacie związane z Lucy Wilską

 • Rodzice Lucy – pochodzili z Polski, jednak ich córka została urodzona już w USA, nie wiemy o nich nic bliżej, poza tym, że mama była praktykującą katoliczką, a tata pozostawał raczej bierny w sprawach religijnych. Wątek rodziców Lucy właściwie nigdy nie został podjęty – córka nigdy nie kontaktowała się z rodzicami, ani nie było wspomniane, że odwiedzili ją w Polsce. Nie wiadomo też, czy państwo Wilscy żyją – o tym, że zmarli może świadczyć fakt, że Lucy jest jedyną spadkobierczynią dworku. Poza tym proboszcz w rozmowie z Amerykanką mówi o jej rodzicach w czasie przeszłym, a zwykle nie mówi się tak o osobach żyjących[1].
 • Dziadek Lucy – był mężem znanej widzom babci Lucy, Kusy wspomina o nim w I serii i opowiada Pietrkowi, że to właśnie ten dziadek ukrywał w ziemiance na terenie ogrodu wokół dworku rodzinę żydowską podczas trwania II wojny światowej. Zmarł 20 lat przed śmiercią babci Lucy, więc około 1982 roku[2].
 • Ciocia Emma – nie żyje, wspomniana została w filmie Ranczo Wilkowyje. Była osoba bardzo bogatą, w swoim testamencie zapisała Lucy i Louisowi niebagatelną sumę miliona dolarów, zaznaczając jednocześnie, że w przypadku rozwodu całą sumę dziedziczy sama Amerykanka.
 • Ewa - Polka, koleżanka Lucy z USA, dzwoni do niej w odc. 107 W szponach zdrowia, aby pochwalić się świetną posadą w branży reklamowej oraz zaproponować intratną pracę Lucy. Amerykanka początkowo odmawia, jednak potem decyduje się na wyjazd do Stanów Zjedoczonych, najprawdopodobniej jednocześnie przyjmuje propozycję Ewy dotyczącą pracy.

Postacie związane z Kusym

 • Zmarła żona Kusego
 • Dziadkowie Kusego  - wspominani w odc. 47 W samo popołudnie, dziadek miał skłonność do napadania na banki (to po nim Kusy odziedziczył pistolet Nagant), jednak dzięki znajomości z babcią Sokołowskiego, dziadek ustatkował się i zerwał z dotychczasowym życiem rabusia.

Postacie związane z Piotrem i Pawłem Koziołem

 • Rodzice Koziołów – wiadomo o nich tyle, że mama pracowała jako gospodyni na plebanii, ojciec Jan[3] zajmował się polityką – przynależał do partii PZPR, był komunistą, ale ideowym, jak zaznacza wilkowyjski proboszcz. Rodzice faworyzowali Piotra, ponieważ przysparzał mniej problemów i lepiej się uczył niż Paweł.

Postacie związane z bohaterami drugiego planu

 • Matka Witebskiego – wspomniana została tylko raz[4] przez jej syna, wiadomo jedynie, że mieszka w Radzyniu Podlaskim.
 • Brat policjanta Staśka – wspomniany tylko raz[5], miał być jednym z uczniów Witebskiego, jego wątek nigdy później nie został podjęty.
 • Siostra Więcławskiej – personalnie właściwie nigdy nie była wspomniana w serialu, wiadomo tylko, że jest matką Joli Pietrek i mieszka najprawdopodobniej w okolicznej miejscowości.
 • Urszula, koleżanka Więcławskiej - prowadzi ekskluzywny butik w Lublinie. Na prośbę Krystyny przyjmuje do pracy ekspedientkę Marysię.
 • Ojciec Kingi – równie krnąbrny, co jego córka, były mąż Grażyny, wiadomo tyle, że nie interesuje się losem swojej latorośli.
 • Pierwszy mąż Michałowej – miał na imię lub, co bardziej prawdopodobne, na nazwisko Michał. Zmarł w młodym jeszcze wieku, ale prawdopodobnie już za czasów proboszcza Kozioła. Nie pozostawił po sobie potomstwa.
 • Rodzina Solejukowej – wiadomo tyle, że matka Kazimiery była analfabetką (co oznacza, że nie potrafiła czytać i pisać),  jeden z jej wujków był z wyglądu bardzo podobny do obecnego szefa pewnego banku, w którym Solejukowa ulokowała zarobione pieniądze. Sam wujek miał dobry charakter, chociaż prawdopodobnie był alkoholikiem.
 • Rodzina Pietrka – Patryk ma na pewno liczną rodzinę w Radzyniu Podlaskim, o której od czasu do czasu wspomina, oraz kuzyna, mieszkającego w Kocku, który załatwił mu pracę na budowie w Anglii.
 • Kuzynka Wezółowej – nigdy nie była personalnie wspominana, wiadomo jedynie to, że jest matką prokuratora Jędrzeja.
 • Rodzina Dyrektorki – z wielu serialowych wypowiedzi wiadomo, że dyrektorka ma męża oraz dwójkę synów. O mężu Wiesławy wspomina np. Witebski[6] i opowiada proboszczowi, że odkąd dyrektorka zaczęła ubierać się bardziej kobieco, mąż się w niej na nowo zakochał. O dwóch synach państwa Olesiów wiemy tylko tyle, że istnieją i że najprawdopodobniej uczestniczyli w lekcjach języka angielskiego, prowadzonych przez Lucy w serii I[7].
 • Profesor Tulpicz - profesor medycyny, bardzo ceniony specjalista, powszechnie znany w kręgach medycznych. Zaproponował on swojemu dawnemu studentowi[8] - doktorowi Wezółowi świetną ofertę pracy w prestiżowej klinice w Lublinie[9]. Wilkowyjski lekarz odmówił jednak przyjęcia posady. Istnieje prawdopodobieństwo, że nazwisko Tulpicz luźno nawiązuje do nazwiska dra Pawła Lubicza, fikcyjnego lekarza z telenoweli KLAN emitowanej w TVP1.
 • Ojciec Tadeusza Hadziuka - nieżyjący już ojciec Hadziuka. Pomysłodawca słynnej nalewki. Został wspomniany w odcinku 97 Nowatorska terapia podczas konsumpcji nalewki przez Hadziuka, Solejuka i księdza Roberta.
 • Kosicki – były podopieczny Moniki, artysta-malarz. Pomimo dobrej promocji swoich obrazów oraz kontrowersyjnego, acz udanego wernisażu, jego prace nie zyskały uznania w oczach krytyków. Wystawę trzeba było usunąć, a Monika zakończyła z nim swoją współpracę.
 • Najmłodszy Siostrzeniec Biskupa Sądeckiego - jest lewicowcem i anarchistą, zostaje wspomniany w odcinku 122.
 • Siostra abp Sądeckiego - Personalnie nigdy nie wspomniana w serialu, jednak wiadomo, że jest matką najmłodszego siostrzeńca biskupa Sądeckiego i mieszka najprawdopodobniej w Warszawie.

Postacie związane z bohaterami epizodycznymi

 • Rodzina Bacuły – wspominani są: żona Janina, brat oraz syn. Wiadomo o nich tyle, że siedzą w zarządzie browaru Tur, prawdopodobnie są zamieszani w matactwa, ponieważ są oni obiektem zainteresowania prokuratury. Bacuła w rozmowie z senatorem prosi go o pewne miejsca na listach wyborczych dla jego i jego rodziny, a celem Bacuły nie jest władza, lecz uzyskanie immunitetu.
 • dziadek Gumki - wspomniany przez Klaudię, w przeszłości był w partyzantce
 • ojciec Bolesława Dzikiego - wspomniany przez syna, któremu przekazał gospodarstwo

Mieszkańcy wsi wymienieni z nazwiska

 • Młody Więcek (prawdopodobnie syn Romana Więcka)
 • Kołodziejczyk (sąsiad Ignaczaka)
 • Romaniuk (wspomniany w rozmowie Ławeczkowiczów z Borczukiem[10], od niego najprawdopodobniej wynajmuje dom Fabian Duda[11])
 • Marczykowa (biedna wdowa, posiada czwórkę dzieci[12] i ledwo wiąże koniec z końcem)
 • Pytlowie (biedna rodzina z wiecznie chorującym dzieckiem[13])
 • Henryk Milińczuk - uczeń wilkowyjskiej szkoły, wspomniany przez księdza Roberta[14], zasłynął tym, że w jego mniemaniu IV przykazanie boskie brzmi: "Chrzcij ojca swego i matkę swoją". Wypowiedź ta przelała czarę goryczy i za jej sprawą wikary postanowił nauczyć wilkowyjan prawd wiary od nowa.
 • Młody Pyrek - wspomniany przez Hadziuka podczas rozmowy z pozostałymi Ławeczkowiczami[15]

Zobacz też

Przypisy

 1. odc. 3 Ksiądz z inicjatywą
 2. odc. 1 Spadek
 3. odcinek 118
 4. odc. 5 Wieść gminna
 5. odc. 5 Wieść gminna
 6. odc. 39 Szczęśliwe rozwiązanie
 7. odc. 3 Ksiądz z inicjatywą
 8. Tulpicz był opiekunem roku podczas studiów dra Wezóła
 9. odc. 73 Świadek koronny
 10. odc. 56 Amerykańska baza
 11. odc. 113 Konie trojańskie
 12. odc. 3 Ksiądz z inicjatywą
 13. odc. 3 Ksiądz z inicjatywą
 14. odc. 41 Sztormy emocjonalne
 15. odc. 2 Goście z zaświatów
 16. ich wyróżnikiem jest to, że pojawiły się na ekranie chociaż przez kilka sekund
Postacie
Główne LucyKusyWójtKsiądz
Pierwszoplanowe CzerepachHalinaKlaudiaDudaWitebskiPolicjantWięcławskiWięcławskaWezółWioletkaLodziaKinga
Ławeczkowicze
i ich żony
Jan JapyczStachMichałowaSolejukSolejukowaHadziukHadziukowaPietrekJola
Drugoplanowe WezółowaBabkaDyrektorkaFrancescaMonikaOlaPolakowskiMyćkoWargaczJagnaMarianekSzymekKasiaJędrzejWojtekWeronkaMarek KaratJakub
Duchowni ks. Robertks. Maciejbp Sądecki
Epizodyczne DorotkaJasiekRysioMuniekZbyszekPółkotJerryMroczekBabcia LucyPaulStolarkiewiczBelgijkaZygmuntZbyszkoŁukasz BarańskiGufiZdrapekSchymallaCiotkaWeronika WięcławskaKaoWojewodaGrażynavan der WellPręgaHryćkoWięcekWinieckiBąkIgnaczakBorczukBartkowiakKusibaToniNamRembikJulkaKlugeNotzekMarysiaSkinVitoKurawskiMazurPopieluchMartaBieżunWargaczowaMyćkowaZosiaMatka ZosiProfesorGumkoDzikiMatematykBiolożkaFizyczkaChemiczkaGeografkaHistorykBacułaZielińskiGabrielskiKowalskiŁukasz (reżyser)LeśnikSzef partiiSekretarz partiiDziennikarzNaczelnyRomanPatrycja ZwinekTomasik
Ranczo Wilkowyje LouisEmanuel
Pozostali Postacie skrajnie epizodyczneZosia Tao Więcławska
Postacie wspominane w RanczuZmarła żona Kusego
Zwierzęta Hot Dog