Ranczopedia
Advertisement

RANCZO I - umowna, nieoficjalna nazwa serii 1, 2, 3, 4, których fabuła opiera się na najbardziej pierwotnych i tradycyjnych założeniach scenariusza. W odróżnieniu od RANCZA I powstało RANCZO II, którego fabuła nie jest już osnuta na bazie pionierskich wątków.

Miejsce akcji serialu[]

Cała akcja RANCZA I jest ulokowana w Wilkowyjach. Od tej reguły znalazły się zaledwie dwa wyjątki - pierwszy to odc. 1 Spadek, który rozgrywa się częściowo w Warszawie, a drugi to odc. 2 Goście z zaświatów, kiedy w jednej scenie przenosimy się na targ w Radzyniu Podlaskim. O innych miejscowościach - jak Lublin czy Żabieniec - zaledwie się wspomina, przy czym charakterystyczne jest to, że wraz z upływem czasu miejsce akcji serialu zatacza coraz szersze kręgi.

W seriach 1 - 4, a szczególnie w dwóch pierwszych, bardzo konserwatywnie podchodzi się do liczby miejsc i budynków, które są ukazywane w serialu. Od początku najważniejszą rolę pełniły: dworek Lucy, dom Koziołów, urząd gminy, kościół wraz z plebanią, sklep z przylegającą ławeczką, gospoda, ośrodek zdrowia. Domy innych postaci: Witebskiego, Hadziuków czy Solejuków odgrywały w większości rolę drugoplanową. Niektóre postacie przez pewien czas w ogóle nie miały przypisanego do siebie domu i pojawiały się tylko w miejscach publicznych - za przykład mogą służyć Jan Japycz, Patryk Pietrek czy policjant Stasiek.

Mieszkańcy wsi[]

Amerykanka była przez większość RANCZA I jedynym obcokrajowcem we wsi. Poza postaciami epizodycznymi, jak delegacja z Unii Europejskiej czy Kao Tao, we wsi nie było ludzi pochodzenia innego niż polskie, a tym bardziej żadnych mieszkających tam na stałe. Jedynymi postaciami polskiego pochodzenia, które przybyły do Wilkowyj z zewnątrz, byli Fabian Duda, ksiądz Robert i Jola.

Społeczność wiejska była nieco zacofana, bardzo zżyta, hermetyczna. Większość osób żyła w biedzie - jak Solejukowie czy Hadziukowie, którzy potem dorobili się majątku.

Bardzo ważnym punktem zaczepienia fabuły serialu był ostry, nieustający i zawsze jawny konflikt ówczesnego proboszcza Piotra Kozioła ze swoim bratem bliźniakiem Pawłem Koziołem. Konflikt ten wyciszył się lekko po pogodzeniu się braci, czyli po zakończeniu serii 4.

Niemniej ważnym punktem na mapie Wilkowyj była Ławeczka, która zawsze żyła własnym życiem, a permanentnie bezrobotni Ławeczkowicze zawsze mieli czas, żeby posiedzieć i się napić.

Tradycyjne wątki w RANCZU I (m.in.)[]

Zobacz też[]

Advertisement