FANDOM


Ryszard Polakowski
Ryszardpolakowski
Ryszard Polakowski
Znany/znana jako Magister

Aptekarz
Polakowicz[1]

Miejsce zamieszkania Wilkowyje - Dom Magistra
Stan cywilny brak informacji (najprawdopodobniej kawaler lub wdowiec)
Wykształcenie wyższe (magister farmacji)
Zawód farmaceuta (najpierw w Apteka Kozioła i Czerepacha następnie w Apteka Więcławskiego, od ostatniego odcinka VIII serii - poseł PPU
Rodzina brak informacji
Pierwszy odcinek
Wielki powrót (odc. 55)
Ostatni odcinek
Cuda, cuda ogłaszają (odc. 130)
Zobacz album postaci

Ryszard Polakowski, Magister (Leon Charewicz) - postać drugoplanowa serialu Ranczo. Pojawia się w piątej serii jako farmaceuta pierwszej w Wilkowyjach aptece, którą otworzył były wójt. Od serii szóstej pracuje w aptece otwartej przez Więcławskiego

Polakowski jest, w przeciwieństwie do swojego pierwszego pracodawcy, człowiekiem prawym, świadomym i na wskroś uczciwym. Sądzi że lekarz i farmaceuta to misja - z tym, że farmaceuta nie powinien być lekarzem.

Przed akcją serialu

W młodości Polakowski podjął i ukończył studia na uniwersytecie, bowiem jest dyplomowanym magistrem farmacji. Zanim przybył do Wilkowyj, został wyrzucony z kilku aptek za wydawanie chorym i biednym leków za darmo.

Seria 1-4

Postać nie występuje.

Seria 5

Gdy magister Polakowski pojawił się w Wilkowyjach, doktor Wezół przestał mieć pacjentów bowiem aptekarz, wprowadzony w błąd przez Wójta, który poinformował go, że we wsi "praktycznie nie ma lekarza", stał się jednocześnie aptekarzem i doradcą od dolegliwości. Wizyta samego Wezóła w aptece, który przedstawił się kim jest, spowodowała, że aptekarz, człowiek ze wszech miar uczciwy, na powrót stał się „tylko” aptekarzem, a Wezół znów miał pacjentów.

Wchodzi w konflikt z Babką twierdząc, że uprawia ona nielegalne czary i nie wierzy w to, że ona pomaga ludziom dzięki ziołom i wiedzy. Babka rzuca na niego czar w wyniku czego ten zaczyna się jąkać. Przegrany magister przeprasza kobietę i zaczyna uczyć się od niej zielarstwa. Zafascynowany tajemną wiedzą Babki, chce wykorzystać ją do zrobienia materiału naukowego - później jednak, poruszony własnym sumieniem, rezygnuje z tego pomysłu.

Seria 6

Magister, zdenerwowany kolejną nieuczciwą zagrywką swojego pracodawcy, postanawia zrezygnować z pracy w aptece Kozioła. Nie pozostaje jednak na długo bezrobotnym - wkrótce dostaje bowiem propozycję pracy w innej wilkowyjskiej aptece, którą właśnie buduje Więcławski. Tym razem farmaceuta jest zadowolony ze współpracy z szefem.

Ku zaskoczeniu pani wójt, Polakowski przez krótki czas bierze udział w pikiecie pod Urzędem Gminy - aczkolwiek z nieco innego powodu niż pozostali uczestnicy: nie chce bowiem usunięcia Lucy ze stanowiska, lecz protestuje ogólnie przeciw niesprawiedliwej polityce władzy wobec obywateli.

Seria 7

156814 587523547933131 468175301 n
941489 600449879973831 1028546124 n

Przez przypadek wdaje się w romans z Haliną, kiedy ta obrażona przez męża, przychodzi do apteki, Magister pomaga zrozpaczonej kobiecie. Kiedy Halina jest celem prokuratury, Senator ukrywa żonę, właśnie u Ryszarda. Magister jest bardzo szczęśliwy, lecz do czasu, kiedy senator wraca po żonę. Zrozpaczony Ryszard nie wiedząc co ma ze sobą zrobić udaje się do Babki, lecz ta mówi mu, że na jego chorobę lekarstwa nie ma.

Seria 8

Senator proponuje Magistrowi miejsce na liście wyborczej do sejmu. Halina w obawie, iż Ryszard może się nie zgodzić, udaje się do niego. Przewidywania Haliny okazują się być słuszne, wobec czego kobieta rzuca się przed kochankiem na kolana. Takiej prośbie Ryszard nie jest w stanie odmówić i rychło ulega kobiecie, w pełnym tego słowa znaczeniu.

Przypadkowo romans pomiędzy Ryszardem a Haliną zostaje odkryty przez Czerepacha, który prosi o pomoc Michałową. Gospodyni, znana ze swojej stanowczości bierze sprawy w swoje ręce i postanawia rozmówić się z Haliną. Przestraszona Koziołowa, w obawie, że jej romans z aptekarzem może wyjść na jaw, przychodzi do apteki i informuje Ryszarda, że muszą z tym natychmiast skończyć. Mężczyzna jest tak zrozpaczony, że sięga po środki uspokajające.

Po sukcesie PPU w wyborach parlamentarnych Ryszard dostaje propozycję dobrego stanowiska w resorcie zdrowia, lecz aptekarz odmawia, tłumacząc się, że same posłowanie już go przeraża.

Seria 9

Cytaty

 • Magister:"Pani nie pomaga, tylko w tej ciemnocie jeszcze bardziej szkodzi."
  Babka:"Co? Ja szkodzę? Ty, magistrze ty cholerny, już mi stąd!"
  Magister:"Kijem racji się nie udowadnia. Ja wszystkie organy zawiadomię, koniec tego zabobonu!"
 • "Farmaceuta choremu leku odmówić nie ma prawa. Nawet jeśli chory nie ma pieniędzy."
 • "Niezły koktajl." - o Mamrocie
 • "I tak się ze mnie śmieją."
 • "Dzisiejszym światem rządzi ciągła zmiana."
 • "Naukowiec ma jednak obowiązki etyczne."
 • "Mam poważny dylemat. (...) W zasadzie epistemologiczny, ale bardziej etyczny. Dokładnie aksjologiczny. Czy poznanie w nauce jest wartością absolutną, pani zdaniem? Czy też jednak relatywną, z uwagi na potencjalne skutki?" - do Wioletki w barze
 • "Z miłości jestem chory." - do Haliny

Ciekawostki

 • Niektóre pozaserialowe źródła (m.in. dawna strona TVP[2]) podają, że Polakowski ma na imię Antoni.
 • Wójt często nazywa go Polakowicz zamiast Polakowski.

Zobacz też

Postacie

Inne

Przypisy

 1. przekręcone nazwisko, używane przez Kozioła
 2. http://web.archive.org/web/20110823105525/http://www.tvp.pl/seriale/komediowe/ranczo/bohaterowie
Postacie
Główne LucyKusyWójtKsiądz
Pierwszoplanowe CzerepachHalinaKlaudiaDudaWitebskiPolicjantWięcławskiWięcławskaWezółWioletkaLodziaKinga
Ławeczkowicze
i ich żony
Jan JapyczStachMichałowaSolejukSolejukowaHadziukHadziukowaPietrekJola
Drugoplanowe WezółowaBabkaDyrektorkaFrancescaMonikaOlaPolakowskiMyćkoWargaczJagnaMarianekSzymekKasiaJędrzejWojtekWeronkaMarek KaratJakub
Duchowni ks. Robertks. Maciejbp Sądecki
Epizodyczne DorotkaJasiekRysioMuniekZbyszekPółkotJerryMroczekBabcia LucyPaulStolarkiewiczBelgijkaZygmuntZbyszkoŁukasz BarańskiGufiZdrapekSchymallaCiotkaWeronika WięcławskaKaoWojewodaGrażynavan der WellPręgaHryćkoWięcekWinieckiBąkIgnaczakBorczukBartkowiakKusibaToniNamRembikJulkaKlugeNotzekMarysiaSkinVitoKurawskiMazurPopieluchMartaBieżunWargaczowaMyćkowaZosiaMatka ZosiProfesorGumkoDzikiMatematykBiolożkaFizyczkaChemiczkaGeografkaHistorykBacułaZielińskiGabrielskiKowalskiŁukasz (reżyser)LeśnikSzef partiiSekretarz partiiDziennikarzNaczelnyRomanPatrycja ZwinekTomasik
Ranczo Wilkowyje LouisEmanuel
Pozostali Postacie skrajnie epizodyczneZosia Tao Więcławska
Postacie wspominane w RanczuZmarła żona Kusego
Zwierzęta Hot Dog