FANDOM


Wiesława Oleś
S1 DVD3 (25)
Dyrektorka Wiesława Oleś
Miejsce zamieszkania Wilkowyje
Stan cywilny mężatka (z N.N.)
Wykształcenie wyższe (ukończone studia pedagogiczne)
Zawód nauczycielka matematyki i WOSu, dyrektor szkoły, w 5 - przewodnicząca Rady Gminy, potem radna, od ostatniego odcinka VIII serii - poseł PPU, od 9 - wiceminister edukacji narodowej
Rodzina mąż N.N., dwójka synów N.N.
Pierwszy odcinek
Goście z zaświatów (odc. 2)
Ostatni odcinek
Cuda, cuda ogłaszają (odc. 130)
Zobacz album postaci

Wiesława Oleś, Dyrektorka (Ewa Kuryło) - drugoplanowa postać serialu Ranczo i epizodyczna w filmie Ranczo Wilkowyje, dyrektorka miejscowej szkoły i nauczycielka matematyki[1] oraz wiedzy o społeczeństwie[2].

Przed akcją serialu

Dyrektorka, jak większość nauczycieli, jest po studiach pedagogicznych. Ma dwudziestoletni staż pedagogiczny, jednak nie wiadomo od jak dawna pracuje w wilkowyjskiej placówce ani też od kiedy jest jej kierowniczką. Wiadomo natomiast, że od zawsze bała się wójta Kozioła i była mu uległa.

Pewnego razu miała zatarg z Czerepachem , ówczesnym sekretarzem gminy - zarzuciła mu, że wchodzi w jej kompetencje. Sekretarz zemścił się, donosząc wójtowi, jakoby dyrektorka nazwała go "spasionym czerwonym pająkiem". Kozioł się wściekł i od razu ją zwolnił. Kobieta wiedząc, że tylko Czerepach może odkręcić sytuację, przeprosiła go i przyniosła mu kwiaty i koniak. Wtedy Arkadiusz ujął się za nią, ostrzegając wójta, że dyrektorka ma kuzyna w urzędzie wojewódzkim - co było oczywiście nieprawdą, ale Paweł nie mógł tego sprawdzić i przyjął ją z powrotem na stanowisko.

Seria 1

326565 6
423414 370859156266239 189104267775063 1413271 60008232 n

Dyrektorka Szkoły i Lucy

Dyrektorka bardzo chce, aby Lucy zaczęła uczyć dzieci angielskiego w szkole. Wójt jednak nie zgadza się na to. Wezwana przez Michałową na plebanię bierze udział w zebraniu, gdzie tematem jest dożywianie miejscowych dzieci. Kiedy Lucy zaczyna uczyć języka angielskiego w salce katechetycznej dyrektorka przychodzi i tłumaczy jej, że nie mogła jej zatrudnić bez pozwolenia wójta, pyta się czy może zapisać swoje dzieci na angielski. Prowadzi wraz z Lucy, Wezółową i Proboszczem spotkanie na temat antykoncepcji. Bierze udział w tajnej naradzie komitetu wyborczego przeciwko wójtowi w domu Lucy.

Seria 2

Uczestniczy w imprezie urodzinowej, na której dochodzi do fałszywego pogodzenia się Wójta i Proboszcza. Bierze udział w zebraniu z powodu przyjazdu Biskupa do Wilkowyj. Kiedy Biskup przechodzi obok szkoły, ku uciesze Biskupa śpiewa z uczniami utwór My, Pierwsza Brygada.

Seria 3

Bierze udział w audycji Tomasza Witebskiego pt. "Zrozumieć kobietę". Prosi panią Lucy o pomoc w nauczaniu dzieci w szkole. W efekcie udaje się im zdobyć czwarte miejsce w województwie na testach. Obecna jest na weselu Michałowej z Stachem, upita i ogromnie szczęśliwa z powodu sukcesu swoich uczniów.

Seria 4

Uid f8f7d8ee34d38355870f7c076d301a4d1299274433190 width 600 play 0 pos 0 gs 0

Strajk służby zdrowia i oświaty

Każe uczniom pomóc Lucy w montowaniu komputerów dla gminy. Obiecuje uczniom, że który zespół zmontuje jak najwięcej komputerów, na koniec roku z informatyki otrzyma ocenę celującą. Przychodzi z Więcławską i Hadziukową w delegacji do księdza proboszcza z prośbą, aby porozmawiał z wikarym na temat przepytywania mieszkańców z wiary. Staje po stronie Lucy, gdy Wójt oskarża ją o kradzież pieniędzy za komputery. Bierze udział w strajku o podwyższenie płac w miejscowej oświacie.

Seria 5

Przez pewien czas jest przewodniczącą rady gminy. Po tym, jak przewodniczącym radny gminy zostaje Paweł Kozioł zostaje już tylko radną. Prowadzi z Lucy i Haliną na koniec mszy raz w miesiącu krótką pogadankę na temat spraw Gminy Wilkowyje. Udostępnia Lucy sale gimnastyczną na chińską gimnastykę zdrowotną dla kobiet, sama bierze w niej udział. Podczas gier sportowych mężczyzn obserwuje grę wraz z doktorem Wezółem i Lucy. Bierze udział w głosowaniu na przewodniczącego rady parafialnej, w którym wygrywa Czerepach.

Seria 6

429698 371599902858831 189104267775063 1415344 1325141098 n

Dyrektorka i Księża

Po wysłuchaniu audycji Kingi, która obnaża prawdę o polskim szkolnictwie, dyrektorka jest oburzona i obrażona na dziewczynę. Pierwszy raz w swojej karierze zaczyna się bać nowego pokolenia. Solejukowa, dzięki pomocy Klaudii, Kingi i dyrektorki, zdaje eksternistycznie maturę. Później nauczycielka godzi się na wprowadzenie do wilkowyjskiej szkoły innowacji oświatowych, inspirowanych m.in. przez Kusego i córkę jego szwagierki. Niestety, wobec nagłośnienia reform przez Senatora i Czerepacha, szkole zostaje przydzielony surowy kontroler. Dyrektorka zwołuje zebranie, ale nauczyciele nie chcą wracać do starego programu. Następnie załamuje się, a pocieszenia szuka w alkoholu. W obawie o rychłą utratę pracy, kobieta prosi Więcławską o etat w jej sklepie. Wobec szczęśliwego zbiegu okoliczności, Wiesława Oleś zostaje nagrodzona załatwionym przez senatora Kozioła medalem Komisji Edukacji Narodowej za wprowadzenie reform i innowacji do szkolnictwa. Dzięki temu wyróżnieniu kobieta zostaje na stanowisku, a kontroler nie stwierdza nieprawidłowości i gratuluje jej.

Seria 7

Dyrektorka szkoły pomaga rozprawić się z Czerepachem, który w furii każe zdejmować krzyże z miejsc publicznych. Bierze udział w naradzie w Urzędzie Gminy przeciw odejściu pani Lucy. Żegna Francescę i Witebskiego, którzy wyjeżdżają do Włoch, gdzie Francesca chce urodzić. Gratuluje Joli i Pietrkowi, kiedy Tomasz przekazuje im swoją telewizję internetową. Pewnego dnia przychodzi do szkoły Pietrek i pyta się czy by nie mógł np. muzyki w szkole uczyć, lecz Dyrektorka mówi żeby w szkole uczyć to wykształcenie wyższe trzeba mieć i odmawia.

Seria 8

Kiedy Proboszcz postanowił praktycznie nauczyć miejscowe dzieci miłości do bliźniego, Wiesława niepokoi się co na ten pomysł księdza powiedzą jej przełożeni. Dyrektorka obecna jest na spotkaniu w biurze Senatora, gdzie Senator proponuje jej miejsce na liście do sejmu. Wiesława zgadza się kandydować i po udanych wyborach dla PPU Kozioł proponuje jej stanowisko ministra oświaty. Razem z innymi mieszkańcami wsi przychodzi do Lucy i prosi ją, aby nie opuszczała Wilkowyj.

Seria 9

Ranczo Wilkowyje

Podczas zakupów w sklepie razem z Więcławską, Wezółową, Solejukową i Hadziukową zachwyca się byłym mężem Lucy - Louisem. Potem, podczas kuracji kosmetycznej Solejukowej, przychodzi z zakupioną dla niej suknią.

Cytaty

 • "Nauczycielka angielskiego prosto z Ameryki, no cud oświatowy po prostu!" - do Lucy
 • "A kto uklęknie, albo gapić się będzie, to takie pały ze sprawowania postawię, że się nie pozbieracie!" - do dzieci, w czasie wizyty biskupa incognito.
 • "Panie Czerepachu kochany, niech pan ratuje!" - gdy Wójt ją zwolnił za rzekome obrażanie go (wypowiedź przytoczona przez Czerepacha)
 • "Z RIO za nadgorliwość go przenieśli do oświaty??? Rozumie pani? To tak jakby z Legii Cudzoziemskiej za brutalność..." - do nauczycielki biologii o inspektorze Bieżunie
 • "Pani Wójtowo, ta nauczycielka to skarb." - do Haliny Kozioł o Lucy
 • "Ale że angielskiego dzieci uczyć będzie, to chyba dobrze." - do Michałowej, Więcławskiej i Wójtowej
 • "Kocham księdza." - do Proboszcza, jak przyszły wyniki testów gimnazjalnych
 • "Więcek, bo ja cię zaraz kopnę." - do chłopaka
 • "Tak na pewno mnie pochwali, że się nie pozbieram." - do Kusego o rewolucji oświatowej
 • "Proszę mnie nie dotykać, ja nie kocham pana." - pijana, do Kusego
 • "Koniec, finito, mogiła." - do Kusego na pytanie co się dzieje
 • "Dał mi to żeby mnie dobić." - do Kusego o wynikach raportu
 • "Ale ta nasza misja to prosta droga do dymisji." - do Tadeusza
 • "Oczywiście, że biorę, tylko wie pani, że tam gdzie drwala rąbią tam i pani może oberwać." - do nauczycielki biologii
 • "Dziękuję, z całego serca dziękuję, że takie grono jak państwo dostałam." - do biolożki i Witebskiego
 • "Zabiję tego Kusego jak go tylko dorwę, zatłukę na miejscu!" - do księży
 • "Solidarna budżetówka - w jedności siła." - do Witebskiego
 • "Jak urwą, pan przyjdzie z takimi obrażeniami, doktor przyjmuje." - do mężczyzny, który przyszedł do dra Wezóła
 • "A pan Czerepach co, na przeszpiegi?" - do Czerepacha
 • "Ja matematyki w szkole uczę, to do ośmiu potrafię policzyć." - w trakcie Rady, na zarzut, że nie wiadomo, czy jest kworum, skoro nie sprawdzono listy obecności
 • "Z nauczycielami tak samo jest, po studiach taki przyjdzie i od razu całą szkołę do góry nogami chce wywrócić, dopiero ze stażem opamiętanie przychodzi." - do Wezółowej i Więcławskiej o ks. Robercie
 • "Im więcej informacji ma, tym władza jego większa." - do Doroty Wezół i Krystyny Więcławskiej o wikarym Robercie
 • "Ty, anarchistka, pedagoga z dwudziestoletnim stażem wykrętów nie ucz." - do Kingi
 • "Czerepach do szkoły przyszedł i jak w moim gabinecie na ścianie zobaczył krzyżyk, to po prostu oszalał." - do Michałowej, Więcławskiej i Solejukowej
 • "Jak mi w ręku ten jego tupecik został to tak się wystraszyłam, jakbym myszy dotknęła." - do kobiet na plebanii o Czerepachu

Ciekawostki

L8ors
 • W życiu prywatnym Ewa Kuryło (dyrektorka) jest żoną aktora Piotra Pręgowskiego, który w Ranczu gra rolę Patryka Pietrka.
 • Imię i nazwisko dyrektorki poznajemy dopiero w ostatnim odcinku VI serii.
 • W serialu istnieją pewne wątki, które wskazują na to, że dyrektorka może mieć problem z alkoholem - reakcją dyrektorki np. na dobre wyniki egzaminu gimnazjalnego w wilkowyjskim gimnazjum czy na wstępny raport Bieżuna jest upojenie się alkoholem.

Zobacz też

Postacie

Inne

Przypisy

 1. odc. 53 Msza obywatelska
 2. odc. 128 Klauzula sumienia
Postacie
Główne LucyKusyWójtKsiądz
Pierwszoplanowe CzerepachHalinaKlaudiaDudaWitebskiPolicjantWięcławskiWięcławskaWezółWioletkaLodziaKinga
Ławeczkowicze
i ich żony
Jan JapyczStachMichałowaSolejukSolejukowaHadziukHadziukowaPietrekJola
Drugoplanowe WezółowaBabkaDyrektorkaFrancescaMonikaOlaPolakowskiMyćkoWargaczJagnaMarianekSzymekKasiaJędrzejWojtekWeronkaMarek KaratJakub
Duchowni ks. Robertks. Maciejbp Sądecki
Epizodyczne DorotkaJasiekRysioMuniekZbyszekPółkotJerryMroczekBabcia LucyPaulStolarkiewiczBelgijkaZygmuntZbyszkoŁukasz BarańskiGufiZdrapekSchymallaCiotkaWeronika WięcławskaKaoWojewodaGrażynavan der WellPręgaHryćkoWięcekWinieckiBąkIgnaczakBorczukBartkowiakKusibaToniNamRembikJulkaKlugeNotzekMarysiaSkinVitoKurawskiMazurPopieluchMartaBieżunWargaczowaMyćkowaZosiaMatka ZosiProfesorGumkoDzikiMatematykBiolożkaFizyczkaChemiczkaGeografkaHistorykBacułaZielińskiGabrielskiKowalskiŁukasz (reżyser)LeśnikSzef partiiSekretarz partiiDziennikarzNaczelnyRomanPatrycja ZwinekTomasik
Ranczo Wilkowyje LouisEmanuel
Pozostali Postacie skrajnie epizodyczneZosia Tao Więcławska
Postacie wspominane w RanczuZmarła żona Kusego
Zwierzęta Hot Dog
Postacie - Ranczo Wilkowyje
Główne LucyKusyLouisWójtKsiądzCzerepach
Drugoplanowe DudaHalinaKlaudiaPietrekSolejukSolejukowaStachMichałowaHadziukHadziukowaPolicjantWioletkaWięcławskiWięcławskaWezółWezółowaEmanuel
Epizodyczne WitebskiLodziaDyrektorkaBabkaJasioMuniekHryćkoWięcekBąk

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Więcej z Fandomu

Losowa wiki