Ranczopedia
Advertisement

Wilkowyje - fikcyjna miejscowość, wieś położona w województwie lubelskim, w powiecie radzyńskim, fikcyjnej gminie Wilkowyje.

Fikcja[]

Lokalizacja[]

Lokację wsi możemy w przybliżeniu określić na XVIII wiek, gdyż w tym czasie powstał drewniany kościół. Wilkowyje położone są w województwie lubelskim w powiecie radzyńskim nad rzeczką Wilczanką, niedaleko od fikcyjnej miejscowości Żabieniec. Pobliskimi miejscowościami są z pewnością Dopiewo i Czemierniki. We wsi mieści się przystanek PKS linii Wilkowyje - Radzyń Podlaski. Tablice rejestracyjne - LRA.

Władze i siedziba - Urząd Gminy[]

Urząd Gminy tablica informacyjna

Urząd Gminy tablica informacyjna

Siedzibą władz gminy jest Urząd Gminy. Tutaj urzęduje zarówno wójt gminy Wilkowyje, jak i Rada Gminy Wilkowyje. W czasie wyborów obiekt staje się siedzibą Obwodowej Komisji Wyborczej w Wilkowyjach. O tych właściwościach informują czerwone tablice urzędowe, wyeksponowane na placu przed wejściem do Urzędu. Na budynku znajduje się baner "URZĄD GMINY W WILKOWYJACH".

Parafia[]

Na terenie parafii Wilkowyje znajduje się XVIII-wieczny, drewniany kościół, nieznanego patrona, z wolno stojącą dzwonnicą. W pobliżu kościoła znajdują się też dwie plebanie i szklarnia proboszcza.

Policja[]

We wsi znajduje się posterunek Policji.

Policjanci:

Praktykanci, którzy odbywali staż w Wilkowyjach:

Straż Gminna:

Ośrodek zdrowia[]

W Wilkowyjach funkcjonuje Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej "San Medica".

Jedynym w gminie[4] lekarzem jest Mieczysław Wezół. Od V do VIII serii w ośrodku zdrowia pracuje również pielęgniarka Jagna Nowak.

Od V serii w Wilkowyjach jest apteka, którą otworzył Paweł Kozioł z Czerepachem, zaś od VI serii we wsi funkcjonuje apteka, którą prowadzi Więcławski. W obu aptekach pracował farmaceuta Ryszard Polakowski.

Szkoła[]

We wsi znajduje się zespół szkół, na który składa się szkoła podstawowa i gimnazjum. Szkoła zlokalizowana była najpierw (w seriach I - III) w gmachu architektonicznie przypominającym dworek (tzw. "stara szkoła"), a od serii IV w nowej siedzibie, wybudowanej za środki unijne. Przy nowej szkole znajdują się boiska sportowe "Orlik".

Dworek Wilskich[]

W Wilkowyjach ważnym obiektem jest dworek (w typie dworku szlacheckiego z przełomu XVIII - XIX wieku) otoczony ogrodem, sadem i innymi użytkami rolnymi. Dobra te od wielu lat znajdują się w posiadaniu rodziny Wilskich (brzmienie nazwiska rodowego podobne do nazwy miejscowości i "majątki" być może nieprzypadkowe) - najstarsi właściciele o których wiemy, to Państwo Wilscy: Babcia i Dziadek Lucy Wilskiej.

Dom kultury[]

W Wilkowyjach funkcjonuje dom kultury, którego kierownikiem w V serii jest Arkadiusz Czerepach.

Sklep[]

We wsi jest tylko jeden sklep. Od serii X to także siedziba hurtowni alkoholu, jedynej w całej gminie. Za ladą sklepu "U Krysi" stały:

  • Krystyna Więcławska (właścicielka sklepu, sprzedawczyni do ostatniego odcinka serii IX, kiedy to została wójtem)
  • Jola Pietrek (seria III, potem dorywczo[5])
  • Marysia (seria VI, tylko odcinek 76)
  • Weronka (od IX serii)

Przed sklepem znajduje się słynna ławeczka. Na początku II serii zostaje na pewien czas zdemontowana z powodu remontu sklepu przez ekipę Więcławskiego. Po odc. 16. Lokalna rewolucja, na mocy ugody Wójta z "komitetem protestacyjnym" Jana Japycza, Więcławski ławeczkę przywraca na pierwotne miejsce.

Knajpa[]

Jednym z najważniejszych dla mieszkańców obiektem jest miejscowa knajpa ("może nawet starsza od kościoła"), prowadzona przez Wiolettkę. Według Stacha Japycza to "najważniejsze miejsce we wsi, poza kościołem", szczególnie w okresie zimowym. W Na początku serii I gospoda nazywa się "Podlasianka" i znajduje się w parterowym budynku należącym do gminy, a dzierżawionym przez właścicielkę/barmankę. Od odc. 16. Lokalna rewolucja, po remoncie przeprowadzonym przez ekipę Więcławskiego, zostaje przemianowana na "Country Club". W odc. 26. Płomień duży i mały obiekt zostaje strawiony przez pożar. Od III serii, począwszy od odc. 32. Wielkie odkrycie, następuje zmiana lokalizacji. Nowa znajduje się także w Wilkowyjach, ale w zaadaptowanych popegeerowskich budynkach gminnych. Piętrowy obiekt zostaje odremontowany „w czynie społecznym” głównie przez lokalnych bywalców knajpy przy wsparciu firmy Więcławskiego. Lokal, na cześć nestora wsi, dawnego bywalca ławeczki i gospody, ś.p. Jana Japycza, zostaje nazwany Restauracją "u Japycza". Miejscowa knajpa przez wszystkie serie jest miejscem uciechy dla lokalnej ludności, odbywają się w niej ważne dla miejscowych uroczystości prywatne, gości także przyjezdnych do Wilkowyj. Od serii V staje się domem weselnym i oferuje także miejsca noclegowe/pokoje do wynajęcia.

Centralny plac[]

Okrągły, centralny plac wilkowyjski, z obeliskiem pośrodku. Pełni także funkcję ronda. W pobliżu placu znajduje się sklep Więcławskiej, słynna ławeczka, a nieco dalej także miejscowy kościół, kapliczka przydrożna-metalowy krzyż oraz przystanek PKS Wilkowyje. Po remoncie ekipy Więcławskiego plac odnowiono, wymieniono nawierzchnię chodnikową, ustawiono wokół nowe ławeczki, wkomponowano kwietniki.

Cmentarz[]

Nekropolia należąca do miejscowej parafii, znajdująca się pod lasem, w pewnym oddaleniu od kościoła. W odc. 57. Człowiek z Rio sztuczne zawężenie granic cmentarza zapowiada nowy przewodniczący rady parafialnej z serii V Czerepach. W odc. 27. Płomień duży i mały pokazano cmentarz po raz pierwszy, gdyż znajduje się tam grób ś.p. Jan Japycza.

Rzeczywistość[]

W rzeczywistości na Wilkowyje składają się obiekty zlokalizowane w kilkunastu wsiach i miasteczkach w Polsce, głównie w powiecie mińskim. Najwięcej scen kręconych jest w Jeruzalu - pow. miński, (m.in.: kościół, plebania, sklep, szkoła), Latowiczu - pow. miński, (m.in. Urząd Gminy) i we wsi Sokule - pow. żyrardowski, (dworek). Więcej obiektów serialowych i ich faktyczne lokalizacje znajdziesz na stronie - Obiekty serialowe.

Ciekawostki[]

Wilkowyja
  • Mieszkanka Wilkowyj to wilkowyjanka. W odc. 39. Szczęśliwe rozwiązanie , na wieść o szczęśliwym porodzie córeczki Weroniki Więcławskiej, przemawiając w Country Clubie na weselu Michałowej i Stacha Japycza, przed głównym toastem wita na świecie "nową wilkowyjankę". Prezes Kozioł na otwarciu apteki w odc. 55. Wielki powrót, wita zgromadzoną ludność: "Drogie wilkowyjanki i wilkowyjacy!"
  • W odc. 12. Honor Gminy wójt Kozioł w rozmowie telefonicznej źle odmienia nazwę gminy "Wójt z Wilkowyjów się kłania"
  • W jednym z odcinków w dialogu wykorzystano grę słów i znany polski idiom - "...głodny jak wilk!" - "Jak to w Wilkowyjach".
  • Wójt Kozioł oraz jego córka Klaudia podśpiewują czasem słowa piosenki: "Wilkowyje, Wilkowyje - gdzie jest taki piękny kraj?"
  • Znak drogowy E17a - zielona tablica z nazwą miejscowości "Wilkowyje" widoczna jest od pierwszego do ostatniego odcinka w sekwencji otwierającej -"czołówce" serialu, a w pełnej krasie, w odc. 47. W samo południe, gdy do wsi przyjeżdża mafia.
  • W odc. 47. W samo południe posterunkowy Stasiek, za walkę z mafią, otrzymuje od wójta odznakę "Zasłużony dla Gminy Wilkowyje"
  • Wilkowyje to także nazwa osiedla miasta Tychy.
  • Istnieje dzielnica Rzeszowa o nazwie Wilkowyja.
  • W Rudawach Janowickich istnieje szczyt o nazwie Wilkowyja.
  • W woj. mazowieckim, w pow. płońskim znajduje się wieś Wilkowuje.
  • Cztery miejscowości w Polsce noszą nazwę Wilkowyja:
    • wieś w woj. łódzkim, w pow. łaskim, w gminie Buczek
    • wieś w woj. mazowieckim, w pow. garwolińskim, w gminie Garwolin
    • wieś w woj. wielkopolskim, w pow. gnieźnieńskim, w gminie Kłecko
    • wieś w woj. wielkopolskim, w pow. jarocińskim, w gminie Jarocin
  • Na Ukrainie w obwodzie rówieńskim istnieje wieś Wołkowyje (ukr. Вовковиї)

Przypisy[]

  1. w odcinku 52 Zemsta i wybaczenie Kozioł skończył swoją drugą kadencję. Kadencja wójta trwa cztery lata, co oznacza, że Paweł był na stanowisku osiem lat. Odejmując 8 od 2009 otrzymamy 2001 rok jako początek urzędowania Kozioła.
  2. w związku z wyborem na posłankę Halina Kozioł na chwilę przestaje być zastępcą wójta
  3. w związku z wyborem na posłankę, Lodzia chwilowo przestaje być księgową
  4. odc. 25 Plan awaryjny
  5. W związku z tym, że Jola założyła z Pietrkiem zespół, nie miała zbytnio czasu na pracę sprzedawczyni
Advertisement