FANDOM


Wojciech Gogolewski
Gogolewski
Wojciech Gogolewski
Funkcja Wykonanie muzyki - instrumenty klawiszowe
Serie Ranczo Wilkowyje

Wojciech Gogolewski - muzyk, wykonanie muzyki do filmu Ranczo Wilkowyje.

Życiorys

Naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku lat 5, jest absolwentem Podstawowej Szkoły Muzycznej i Liceum Muzycznego w Łodzi w klasie fortepianu, a następnie Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Katowicach w klasie kompozycji i fortepianu.

Zadebiutował jeszcze w szkole średniej, akompaniując na pianinie studenckiemu kabaretowi Politechniki Łódzkiej. Potem, w czasie studiów, związał się z Big Bandem PWSM i Orkiestrą Rozrywkową PRiTV w Katowicach, w których działał jako kompozytor, aranżer i saksofonista barytonowy.

Na własny rachunek zaczął pracować w 1973 roku, gdy założył Kwartet Wojciecha Gogolewskiego. W zespole tym był liderem i grał na pianinie. Pozostali członkowie zespołu to: Czesław Szymański (perkusista), Zbigniew Wegehaupt (kontrabasista) oraz Mieczysław Wolny (grający na flecie). Jeszcze w roku 1973 zespół wziął udział w Studenckim Festiwalu Jazzowym Jazz nad Odrą we Wrocławiu, gdzie zdobył wyróżnienie. Rok później na tej samej imprezie jazzowej otrzymał też II nagrodę zespołową i wyróżnienie za kompozycję.

Gogolewski zdobył ponadto wiele nagród w konkursach improwizacji jazzowej organizowanych przez macierzystą uczelnię (w latach 1974-75). Otrzymał też – w roku 1976 – Klucz do Kariery na Pomorskiej Jesieni Jazzowej, imprezie odbywającej się w Bydgoszczy.

W roku 1976 założył kolejny zespół – No Smoking, w którym grał na pianinie oraz keyboardzie i którego był liderem. W grupie tej występowali: Jan Cichy (grający na gitarze basowej), perkusista Czesław Szymański oraz Andrzej Krupa (saksofonista altowy). W tym samym czasie był też Gogolewski pianistą i aranżerem kilku orkiestr radiowych (w Katowicach, Łodzi, Opolu i Warszawie).

Następnie, w roku 1979, związał się na krótko z grupą Ergo Band, a potem - w latach 1981-1983 – współpracował z zespołem Air Condition, kierowanym przez Zbigniewa Namysłowskiego. Wraz z tą grupą miał możliwość koncertować nie tylko w Polsce, lecz także w wielu krajach zagranicznych (Francja, Grecja, Rumunia, Szwajcaria, Szwecja, Węgry).

Współpracował też z wieloma innymi muzykami – piosenkarzami i instrumentalistami – biorąc udział zarówno w nagraniach płytowych, jak i w występach estradowych. Wymienić tu można m.in.: Michała Bajora, Hannę Banaszak, Piotra Biskupskiego, Mariusza Bogdanowicza, Monikę Borys, Jerzego Dąbrowskiego, Halinę Frąckowiak, Edytę Geppert, Grażynę Łobaszewską, Iwonę Niedzielską, Krystynę Prońko, Janusza Stokłosę, Lorę Szafran, Mieczysława Szcześniaka.

Ponadto Wojciech Gogolewski jest autorem wielu piosenek, utworów instrumentalnych oraz muzyki filmowej i teatralnej.

W 1989 roku wyjechał do Niemiec, gdzie zamieszkał w Monachium, kontynuując działalność muzyczną. Również za granicą jest cenionym muzykiem studyjnym. Wziął udział w nagraniu ponad 200 płyt zawierających różne gatunki muzyki (folk, rap, reggae, pop, jazz). Współpracował ponadto z kilkoma zespołami południowoamerykańskimi.

Zajmuje się programowaniem systemów akompaniamentu w elektronicznych instrumentach klawiszowych w firmie Casio. Współpracuje też z polskimi zespołami i artystami solowymi, a także z Teatrem Wytwórnia.

Muzyka teatralna (wybór)

 • 1982 - Kopciuch (reż. Wojciech Zeidler, Teatr im. Kochanowskiego w Opolu)
 • 1983 - Szewcy (reż. W. Zeidler, Teatr im. Kochanowskiego w Opolu)
 • 1984 - Kreacja (reż. Jarosław Kuszewski, Teatr im. Kochanowskiego w Opolu)
 • 1989 - Wizyta starszej pani (reż. Wacław Jankowski, Teatr Narodowy w Warszawie)
 • 1992 - Pierścień i róża (reż. Grzegorz Lewandowski, Scena Polska w Cieszynie, współaut. Rudolf Chowaniok)
 • 1995 - Śmierć komiwojażera (reż. Przemysław Basiński, Teatr im. Kochanowskiego w Opolu)
 • 2001 - Zdaniem Amy (reż. Jan Nowara, Teatr im. Bogusławskiego w Kaliszu)

Muzyka filmowa (wybór)

 • 1981 - Wojna światów - następne stulecie - muzyka, dyrygent
 • 1985 - Labirynt - dyrygent
 • 2001 - Poranek kojota jako Muzyk na przyjęciu; wykonanie muzyki
 • 2002 - Chopin. Pragnienie miłości - instrumentacja
 • 2003 - Na krawędziach - muzyka
 • 2007 - Ryś - współpraca muzyczna, wykonanie muzyki (fortepian)
 • 2007 - Ranczo Wilkowyje - piosenka Kocham Cię kochanie moje
Smallwikipedialogo

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Więcej z Fandomu

Losowa wiki